Dziś na wojskowych uczelniach władzę przejęli studenci. Odbywały się rekonstrukcje wydarzeń nocy listopadowej, warty w historycznych mundurach i pokazy fajerwerków – tak świętowano Dzień Podchorążego. Upamiętnia on wydarzenia z nocy 29 listopada 1830 roku rozpoczynającej Powstanie Listopadowe.
– To święto jest dla nas okazją do pielęgnowania tradycji Wojskowej Akademii Technicznej i pamięci o powstaniu narodowym, które 183 lata temu rozpoczęli nasi rówieśnicy – mówi sierż. podchor. Mateusz Stępkowski, student WAT, a dziś honorowy rektor szkoły.
29 listopada 1830 roku słuchacze warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty zdobywając Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rozpoczęli zbrojne powstanie przeciwko caratowi. Na pamiątkę tych wydarzeń w wojskowych szkołach obchodzony jest Dzień Podchorążego. Tego dnia władze przejmują studenci, odbywają się uroczyste capstrzyki i inscenizacje nocy listopadowej, zaciągane są warty w historycznych mundurach z 1830 roku.
W Wojskowej Akademii Technicznej świętowano wyjątkowo, ponieważ tego dnia przypada także święto uczelni. – Naszym celem jest nie tylko sprostać technologicznym wyzwaniom XXI wieku, ale też stać się uczelnią trzeciej generacji – podkreślał podczas obchodów gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor WAT. Dodał, że akademia opiera się na trzech filarach. Jednym jest kształcenie, wychowanie i szkolenie, drugim prace naukowo-badawcze, a trzecim współpraca z przemysłem.
Podwójne święto obchodziła też wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, która 28 listopada ukończyła 70 lat. – Korzenie „Szkoły Generałów” sięgają aż XVIII wieku, a jej nieodłącznym elementem są wydarzenia, które rozegrały się w nocy z 29 na 30 listopada – mówił podczas zbiórki rektor-komendant szkoły płk prof. Mariusz Wiatr.
Uroczystość we Wrocławiu uświetnił pokaz fajerwerków. Symbolizowały one pożar browaru na Solcu w Warszawie, którego podpalenie było znakiem do rozpoczęcia powstańczego zrywu 1830 roku. W nawiązaniu do tamtych wydarzeń studenci ubrani w mundury historyczne zaprezentowali też fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”.
Dzień Podchorążego świętowały także pozostałe wyższe uczelnie wojskowe: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i gdyńska Akademia Marynarki Wojennej. Kulminacją uroczystego capstrzyku w „Szkole Orląt” była inscenizacja Nocy Listopadowej przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną oraz otrzęsiny najmłodszego rocznika podchorążych.
Z kolei główną atrakcją w Akademii Marynarki Wojennej okazał się występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Zorganizowano także dzień otwarty na uczelni. Zwiedzający ją mieszkańcy Gdyni mogli m.in. zobaczyć gabinety dydaktyczne, nowoczesne symulatory i zwiedzić okręt podwodny.
We wszystkich szkołach podczas obchodów komendanci wręczyli wyróżnienia, nagrody i odznaczenia najlepszym nauczycielom akademickim, wyróżniającym się studentom oraz osobom zasłużonym dla uczelni. Natomiast w weekend w szkołach odbędą się uroczyste Bale Podchorążych.
* * * * *
Nocą 29 listopada 1830 roku słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty pod wodzą podporucznika Piotra Wysockiego zaatakowali Belweder, siedzibę rosyjskiego dowódcy polskiej armii – Wielkiego Księcia Konstantego. Rocznica tej nocy, która rozpoczęła Powstanie Listopadowe, obchodzona jest we wszystkich wojskowych uczelniach jako Dzień Podchorążego. Po raz pierwszy świętowano jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Na stałe święto wprowadzono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
autor zdjęć: Joanna Kulhawik, WSOWL, WSOSP
komentarze