Uczelniane obchody Narodowego Święta Niepodległości zebrały 7 listopada w sali widowiskowo-konferencyjnej im. generała Gągora władze, kadrę naukowo-dydaktyczną, pracowników i studentów AON. Nie zabrakło również gości specjalnych: przedstawicieli jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, organizacji kombatanckich, nauczycieli i uczniów zaprzyjaźnionych szkół oraz władz dzielnicy Rembertów.
– Święto Niepodległości to najważniejszy dzień w każdym państwie, które pamięta o historii – powiedział witając gości uroczystości rektor-komendant gen. dyw. dr. hab. Bogusław Pacek. – W tym roku obchodzimy je w bardzo kameralnym, niemal rodzinnym gronie – dodał rektor, zapowiadając okolicznościowy wykład dr. Zbigniewa Girzyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, „Znaczenie pomników historii w tym Grobu Nieznanego Żołnierza w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków”.
Temat wykładu stał się w dużej mierze pretekstem do patriotycznej narracji o wielkich Polakach, związanych z tym miejscem. – 11 listopada 1918 roku to był dopiero początek drogi do niepodległości – powiedział autor monografii o nieznanym żołnierzu. Przypomniał nie tylko wybitne postaci księcia Józefa Poniatowskiego, marszałka Piłsudskiego, Jana Pawła II, ale też te mniej znane: Krystynę Krahelską i Władysława Bełzę, a nawet praktycznie zapomniane, m.in. Antosia Petrykiewicza, który w wieku 14 lat zginął w obronie Lwowa i jako najmłodszy żołnierz w historii został odznaczony (pośmiertnie) krzyżem Virtuti Militari. Poseł Girzyński przypomniał tych, którzy walczyli zbrojnie o niepodległą, jak i tych, którzy o Polskę upominali się za pośrednictwem nauki, literatury i sztuki..
Zwieńczeniem wykładu stał się koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej „Victoria”, działającej przy parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie.
Nie zabrakło również okolicznościowych wyróżnień. Wyróżniającym się pracownikom Akademii przyznano m.in. złote, srebrne i brązowe medale „Za Długoletnią Służbę”, „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Wręczono też wojskowe odznaki sprawności fizycznej. Za działania na rzecz Akademii Obrony Narodowej i duże zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz uczelni i środowiska akademickiego wyróżniono również studentów.
Uroczystość zakończyło zaproszenie skierowane do pracowników i studentów AON oraz ich rodzin na Piknik Militarny, który 10 listopada z okazji przypadającego dzień później święta niepodległości zorganizowany zostanie w Parku Militarnym Rembertów.
Źródło: AON
autor zdjęć: Arch. AON
komentarze