Od 17 do 20 września w 5 pułku artylerii odbywały się zawody użyteczno-bojowe plutonów ogniowych.
Pierwszą konkurencją zawodów był 80-kilometrowy marsz. Aby go zaliczyć, pododdziały musiały trasę pokonać w mniej niż 90 minut, przemieszczając się marszem pieszym w pełnym wyposażeniu. Meta marszu została wyznaczona w rejonie strzelnicy garnizonowej, gdzie zaplanowano strzelanie. Ćwiczący żołnierze zostali sprawdzeni na celność i skupienie. Tu skala trudności była wyższa, ponieważ regulamin zakładał punkty ujemne, za niewykonanie zadania.
Trzecią konkurencją zawodów, była pętla taktyczna. Na dystansie około 14 km, oprócz limitu czasowego zaplanowano szereg zadań dodatkowych. I tak żołnierze ubierali się w odzież ochronną, pokonywali taktycznie teren różnymi sposobami, unieszkodliwiali miny przeciwpancerne, orientowali się w terenie za pomocą busoli i GPS, zwalczali przeciwnika powietrznego oraz wykazywali się umiejętnościami posługiwania się opatrunkami.
Po zakończeniu pętli taktycznej oraz zajęciu rejonów rozmieszczenia żołnierzom sprawdzono wyposażenie, które miało być zgodne z wcześniej wydanym rozkazem. Za brak jakiegokolwiek asortymentu w konkurencji czwartej zawodów, przewidziano punkty karne. Po tej konkurencji poszczególne plutony przystąpiły do organizacji nocnego bytowania w terenie.
Już od wczesnego rana 19 września, garnizonowy ośrodek szkolenia zapełnił się sprzętem bojowym. To oznaczało rozpoczęcie stricte artyleryjskiej części zawodów. Poszczególne pododdziały otrzymały zadanie zajęcia rejonu stanowisk ogniowych, po czym sędziowie przystąpili do sprawdzenia norm szkolenia bojowego z pracy bojowej na sprzęcie oraz strzelania i kierowania ogniem. Główna część zawodów zakończyła się w godzinach popołudniowych.
Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji wyłoniono zwycięzców zawodów, którymi okazali się żołnierze 1 plutonu ogniowego, 2 baterii artylerii samobieżnej, 1 dywizjonu artylerii samobieżnej. Drugie miejsce zajął 1 pluton ogniowy, 5 baterii artylerii rakietowej, 4 dywizjonu artylerii rakietowej, a trzecie miejsce przypadło w udziale żołnierzom 1 plutonu ogniowego 1 baterii artylerii samobieżnej 1 dywizjonu artylerii samobieżnej. W dniu 23 września podczas pułkowego apelu, zwycięzcy oraz uczestnicy odebrali z rąk zastępcy dowódcy pułku, podpułkownika Jacka Wery, puchar oraz pamiątkowe dyplomy.
Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
autor zdjęć: 5 pa
komentarze