Rozpoznanie przeszkody wodnej, zwiad nurkowy, a także ewakuacja załóg z zatopionego sprzętu to elementy zakończonego szkolenia nurkowego, które odbyło się w Ośrodku Ćwiczeń jezioro Rakowe w Wędrzynie.
W dwutygodniowym szkoleniu wzięli udział nurkowie z 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego (5 Kbsap) i 1 Pułku Saperów z Brzegu(1 psap).
W ramach wspólnych ćwiczeń nurkowie wykonywali rozpoznanie przeszkody wodnej w celu urządzenia przeprawy czołgów pod wodą oraz przeprawy desantowej pojazdów opancerzonych typu KTO Rosomak, BWP oraz PTS. Jednym z zadań, jakie stało przed nurkami, było przeprowadzenie zwiadu nurkowego mającego na celu uzyskanie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących zbiornika wodnego.
Podczas szkolenia zrealizowano także zajęcia nocne, w czasie których główny nacisk był położony na orientację w warunkach ograniczonej widoczności oraz pokonanie dystansu pod wodą na wyznaczony punkt, który znajdował się na przeciwległym brzegu jeziora.
Kolejnym elementem, jaki doskonalili nurkowie była ewakuacja załóg z zatopionego sprzętu i utrwalanie procedur udzielania pierwszej pomocy. Zadania wykonywane były pod czujnym okiem kierownika podwodnych działań inżynieryjnych i wykwalifikowanego ratownika medycznego − starszego plutonowego Zbigniewa Piecha z 1 psap. Pod wodą nad prawidłowością przestrzegania procedur bezpieczeństwa czuwał kierownik prac podwodnych i nurkowania starszy plutonowy Bernard Hajducki z 5 Kbsap.
W porozumieniu z Komedą Ośrodka Szkolenia Poligonowego zostały wykonane prace mające na celu reaktywację podwodnego toru ćwiczeń. Nurkowie umieścili na dnie akwenu platformy jeże i palisadę przeciwczołgową, na których w przyszłości będą się szkolili.
Zagadnienia, które zostały zrealizowane podczas szkolenia, powiększyły spektrum umiejętności działania nurków pod wodą, co będzie w przyszłości procentowało podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego na korzyść innych rodzajów wojsk.
Źródło: st. plut. Bernard Hajducki
autor zdjęć: st. plut. Bernard Hajducki
komentarze