Oficerowie działań informacyjnych, doradcy religijni, rzecznicy prasowi afgańskiej armii oraz rzecznicy prasowi gubernatora Ghazni spotkali się na szkoleniu prowadzonym przez polskich żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie Ghazni.
Zagadnienia dotyczące prowadzenia działań informacyjnych, bezpieczeństwa operacji i współpracy z dziennikarzami mediów lokalnych i międzynarodowych były głównymi tematami jednodniowego szkolenia dla naszych kolegów z afgańskich sił bezpieczeństwa oraz rzeczników prasowych gubernatora Ghazni. Organizatorem szkolenia była sekcja operacyjno-informacyjna sztabu przy współpracy z przedstawicielem cywilnym z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W pierwszej części szkolenia uwagę skupiono na prowadzeniu efektywnego oddziaływania informacyjnego, w tym na elementach działań psychologicznych. – Głównym celem prowadzonych zajęć było uwypuklenie znaczenia współpracy pomiędzy wszystkimi elementami, które prowadzą oddziaływanie informacyjne, tak by społeczeństwo afgańskie otrzymywało jednolity przekaz informacyjny. Współpraca przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych jest w tym przypadku kluczowa do osiągnięcia sukcesu w walce z talibskimi ekstremistami – powiedział kapitan Oskar Olenderek.
Zdobyte przez uczestników umiejętności umocnią wizerunek struktur rządowych zarówno cywilnych, jak i wojskowych w prowincji Ghazni. – W sytuacji, gdy siły afgańskie stopniowo przejmują kontrolę i odpowiedzialność za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, praca oficerów prasowych oraz rzeczników przedstawicieli administracji państwowej jest niezbędna w zdobyciu szacunku wśród społeczeństwa. Grupy terrorystyczne w bardzo wyrafinowany sposób wykorzystują media do zaistnienia na scenie międzynarodowej. Jest bardzo istotne, by pracownicy administracji państwowej, policja i armia afgańska również potrafili wykorzystać środki masowego przekazu do zaznaczenia swojej obecności w prowincji – mówi przedstawiciel cywilny Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy polskim kontyngencie wojskowym w Ghazni.
Porucznik Marcin Młyńczak w swoich wykładach zaprezentował, jak ważne jest kreowanie wizerunku afgańskich sił bezpieczeństwa oraz wpływania na lokalne społeczeństwo. – Przedstawiliśmy oficerom armii afgańskiej proste metody budowania zaufania i współpracy z liderami religijnymi oraz liderami politycznymi podczas prowadzonych operacji – dodał.
W porównaniu z działaniami w Europie informowanie oraz wpływanie na społeczeństwo afgańskie jest trudniejsze ze względu na bardzo dużą liczbę ludzi niepotrafiących czytać ani pisać. W tym momencie możliwości przekazu zostają drastycznie ograniczone. – Staraliśmy się przekazać niezbędną i podstawową wiedzę na temat wyposażenia każdego oficera prasowego oraz podkreślić te media, które najszybciej będą zrozumiałe dla tej mniej wykształconej części społeczeństwa afgańskiego. To przede wszystkim telewizja i radio są najbardziej efektywnym przekaźnikiem informacji dla tych ludzi – mówi kapitan Marcel Podhorodecki z sekcji prasowej kontyngentu.
W spotkaniu brali udział także zaproszeni przez polskich „prasowców” lokalni dziennikarze afgańscy z telewizji Ariana i Ghaznavian. Opowiedzieli o swojej pracy i przekazali wiele ciekawych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać współpraca między nimi a afgańskimi rzecznikami w mundurach i przedstawicielami urzędu gubernatora.
Duże zainteresowanie uczestników kursu wzbudziły materiały telewizyjne zrealizowane podczas współpracy polskich oficerów prasowych z mediami afgańskimi. – Przedstawiliśmy naszym kolegom, jak można pokazać pozytywny wizerunek swojej instytucji czy też jednostki wojskowej poprzez współpracę z dziennikarzami z Afganistanu. To bardzo profesjonalnie podchodzący do swojej pracy ludzie. Tutaj, w Afganistanie, po raz pierwszy przyszło mi współpracować z przedstawicielami mediów międzynarodowych. Myślę, że to najlepsza szkoła dla każdego rzecznika prasowego instytucji czy to wojskowej, czy cywilnej. Takich możliwości w kraju na co dzień nie mamy – dodaje kapitan Podhorodecki.
Źródło: kpt.Janusz Błaszczak/ PKW Afganistan
autor zdjęć: Archiwum PKW
komentarze