W dniach 14–15 marca 2013 r. odbyły się warsztaty naukowe „Prawne podstawy funkcjonowania systemu obrony powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej” zorganizowane przez Akademię Obrony Narodowej i Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
W imieniu rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej, generała dywizji doktora habilitowanego Bogusława Packa, przybyłych na warsztaty przywitał pułkownik doktor habilitowany Waldemar Kitler. Ponadto, w imieniu dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych gości przywitał pułkownik Robert Stachurski. Warsztaty prowadziła doktor Małgorzata Czuryk z Akademii Obrony Narodowej.
Z ramienia Dowództwa Operacyjnego SZ w spotkaniu udział wzięli pułkownik Robert Stachurski – szef Obrony Powietrznej, podpułkownik Marcin Szafraniec, który omówił tematykę dotyczącą zadań i podstaw prawnych obrony powietrznej kraju oraz major Sławomir Bugalski, który przedstawił zagadnienia odnoszące się do „Przeglądu Systemów Obrony Powietrznej w wybranych państwach – regulacje prawne związane z oddziaływaniem do obiektów typu RENEGADE”.
Ponadto eksperci z Katedry Prawa i Administracji Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego AON omówili założenia projektu ustawy obrony powietrznej i klauzule generalne, czas stanu nadzwyczajnego w obronie powietrznej, a także aspekty prawne wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w świetle zagrożenia terrorystycznego. Przedstawiono także zadania organów administracji rządowej i samorządowej wynikające z obrony powietrznej, ochronę ludności cywilnej oraz zasady prawne regulujące zestrzelenie statku powietrznego.
Prelegenci zaprezentowali także zasady udziału Straży Granicznej w systemie ochrony granicy powietrznej RP i współdziałania Ministerstwa Obrony Narodowej z innymi organami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa państwa.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele nie tylko środowiska naukowego i żołnierze zajmujący się na co dzień problematyką nienaruszalności granic państwa, ale także delegaci Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej, Policji, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Obrony Cywilnej Kraju oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Celem spotkania było omówienie projektu ustawy o obronie powietrznej RP – uszczegółowienie potrzeb regulacji prawnych związanych z sytuacjami kryzysowymi, podziału obowiązków i uprawnień pomiędzy organami administracji państwowej i rządowej, zagrożeń bezpieczeństwa państwa sensu stricte, a także w przypadku ataków terrorystycznych.
Warsztaty zapoczątkowały spotkania cykliczne i zakończyły się podsumowaniem wniosków i sformułowaniem tez końcowych, niezbędnych w dalszej realizacji prac legislacyjnych.
Źródło: mjr Julita Mirowska, Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: chor. Sebastian Kinasiewicz
komentarze