Ponad 80% stanu osobowego 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zostało poddane intensywnej kontroli kompleksowej. Był to ogromny wysiłek szkoleniowy, który całkowicie wypełnił czas funkcjonowania brygady w pierwszej połowie marca.
Od 4 do 14 marca, który w tym roku okazał się wyjątkowo nieprzyjazny pod względem warunków pogodowych dla egzaminowanych, 10 BKPanc została poddana kontroli kompleksowej zgodnie z programem oceny jednostki zawodowej. Szczegółowemu sprawdzeniu został poddany I i II obszar działania i funkcjonowania świętoszowskiej brygady.
W ramach I obszaru, który dotyczy funkcjonowania jednostki w czasie pokoju, sprawdzane było m.in. przygotowanie do realizacji zadań, system szkolenia, organizacja służby, pracy i ochrony w jednostce oraz logistyka. Kierownicza kadra i żołnierze poddawani byli sprawdzianom wiedzy z działalności szkoleniowo-metodycznej, taktyki, regulaminu ogólnego, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i wielu innym. Weryfikowana była również znajomość szeregu instrukcji i przepisów.
Po pięciodniowym zdawaniu pierwszego obszaru zgodnie z przyjętą koncepcją dowódcy dywizji, świętoszowska brygada osiągnęła gotowość do rozpoczęcia ćwiczenia „Borsuk 13”.
Startem dla ćwiczenia był alarm i nocne wyjście pododdziałów brygady na punkty zbiórek. Po sprawdzeniu przez zespoły kontrolne brygada otrzymała sygnał zajęcia rejonów wyjściowych.
– Rozpoczynające się od momentu podania sygnału pięciodniowe ćwiczenie było jednym z trudniejszych, jakie do tej pory realizowaliśmy. Na pewno przyczynił się do tego fakt ogromnej dynamiki, jaka towarzyszyła ćwiczeniu, a także powiązanie z koniecznością kolejnego planowania jak i całkowitej zmiany stanowisk dowodzenia w dzień i w nocy, co w tej chwili jest trendem i koniecznością działania w przyszłej intensywności pola walki – tłumaczył dowódca poddawanej kontroli 10 BKPanc, generał brygady Cezary Podlasiński.
W ramach sprawdzianu drugiego obszaru znalazły się także strzelania ogniowe, których wykonanie brygada potwierdziła na dobrym poziomie. Świętoszowscy żołnierze musieli również podołać realizacji szeregu różnorodnych norm szkoleniowych.
Świętoszowska brygada w toku ćwiczenia realizowała szereg zadań taktycznych zarówno w obronie, jak i natarciu, które było kolejnym, finalnym etapem realizacji koncepcji ćwiczenia.
W czasie całego cyklu przedsięwzięć ćwiczenia „Borsuk 13” realizowane były elementy zabezpieczenia działań bojowych ze szczególnym uwzględnieniem realnej logistyki. Musiała ona sprawdzić i potwierdzić swoją gotowość do zabezpieczenia funkcjonowania ćwiczących pododdziałów brygady.
Gruntowne sprawdzenie w całym spektrum działania i funkcjonowania brygady wiązało się ze wstrzymaniem, wydanego na początku roku, rozkazu dotyczącego podziału brygady na dwa kierunki. Po pierwsze przygotowanie i wydzielenie XIV zmiany PKW Afganistan oraz szkolenie pozostałości sił w kraju.
– Na chwilę obecną priorytetem jest dla nas konieczność przywrócenia funkcjonowania brygady związanego z przygotowaniami do misji w Afganistanie. Od piątku przystępujemy do intensywnego szkolenia, gdzie będziemy musieli nadrobić 2,5-miesięczną przerwę związaną z przygotowaniem do inspekcji tak, aby wyjechać gotowymi na misję do Afganistanu. Nie będzie to łatwe, ale nie raz brygada potwierdziła że wyzwania – szczególnie związane z misjami i działaniami stabilizacyjno-wojennymi, nie są dla niej niczym nowym – podsumował dowódca 10BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński.
Źródło: kpt. Justyna Balik
autor zdjęć: Arch. 10 BKPanc
komentarze