Wraz z nastaniem Nowego Roku rozpocznie się dyżur bojowy w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GB UE). Po intensywnym roku przygotowań, serii ćwiczeń, warsztatów, seminariów i szkoleń grupa jest gotowa do działania.
Generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca GB UE, w towarzystwie podpułkownika Arkadiusza Mikołajczyka, szefa Sztabu GB UE, oraz podpułkownika Rafała Miernika, dowódcy batalionu manewrowego, w dniach 12–15 grudnia uczestniczyli w seminarium kluczowego personelu GB UE. Delegacja udała się do francuskiego Mont Valerien na zaproszenie generała dywizji Jerzego Biziewskiego, dowódcy OHQ (Dowódca Operacji – Opration Headquarter).
Przedstawiciele 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) mieli okazję uczestniczyć w ostatnim dniu ćwiczenia PUMA – 2, będącego sprawdzianem możliwości wspólnego planowania operacyjnego personelu międzynarodowego OHQ.
W drugim dniu wizyty przedstawiciel 2 Korpusu Zmechanizowanego zaprezentował wnioski i doświadczenia (lessons learned) z przygotowania komponentu bojowego. Zostały one oparte na bazie przeprowadzonego ćwiczenia i certyfikacji.
Dowódca 17 WBZ, będący zarazem dowódcą GB UE, przedstawił strukturę i możliwości grupy oraz zaprezentował przebieg cyklu przygotowującego siły szybkiego reagowania do działania. Z dużym zainteresowaniem spotkał się model i rozmach przeprowadzonych ćwiczeń certyfikujących: WYZWANIE-12 i COMMON CHALLENGE-12. To pierwsze miało miejsce w maju i było narodowym sprawdzianem batalionu manewrowego. Drugie z kolei odbyło się w listopadzie, a jego celem była certyfikację dowództwa i sztabu GB UE na szczeblu międzynarodowym.
Wizyta była także doskonałą okazją do zapoznania się ze strukturą, procedurami oraz kluczowym personelem dowództwa. W trakcie spotkań dużą popularnością cieszył się temat aktualnej sytuacji polityczno-militarnej państw w obszarze odpowiedzialności GB UE.
* * *
W GB UE, oprócz żołnierzy z Polski, dyżur będą pełnić również żołnierze z Francji i Niemiec. Polsce przypada rola państwa ramowego (ang. framework nation). Obok zasadniczych sił z 17 WBZ, polski wkład uzupełnią żołnierze: innych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 2 Korpusu Zmechanizowanego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Brygady Wsparcia Dowodzenia, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 10 Brygady Logistycznej, 1 i 2 Pułku Saperów, 9 Pułku Rozpoznawczego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia.
Dowódcą GB UE jest dowodzący 17 WBZ generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, a jego zastępcą Niemiec, pułkownik Manfred Arthur Reschke.
Dyżur bojowy rozpocznie się 1 stycznia 2013 roku i potrwa do 30 czerwca 2013 roku. W tym okresie grupa bojowa może zostać skierowana w rejon oddalony od Brukseli o 6 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że może to być niemalże dowolny zakątek świata. Przemieszczenie do wskazanego rejonu musi odbyć się w ograniczonym czasie, to jest w ciągu dziesięciu dni. GB UE musi być gotowa do realizacja szerokiego spectrum zadań, a w szczególności do udziału w operacjach zarządzania kryzysowego, w tym przywracania pokoju i stabilizacji sytuacji po konfliktach zbrojnych.
Źródło: ppłk Rafał Miernik, por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ
autor zdjęć: ppłk Rafał Miernik, chor. Rafał Mniedło
komentarze