W Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie 4 grudnia 2012 roku odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Podczas uroczystości pełniący obowiązki dowódcy batalionu mjr Leszek Szcześniak uhonorował listami gratulacyjnymi żołnierzy, którzy służą w należącym do struktur batalionu plutonie salutowym.
Wręczając wyróżnienia, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński skierował do stołecznych artylerzystów podziękowania za dotychczasowy trud i profesjonalne wykonywanie obowiązków.
Tradycje artyleryjskie w warszawskiej jednostce rozpoczęły się 1 stycznia 2001 roku, kiedy to wraz z nowo utworzonym Batalionem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego sformowano baterię salutową, której pierwszym dowódcą w latach 2001–2002 był ppor. Marcin Majkowski.
Następnie, 31 marca 2002 roku zgodnie z decyzją Szefa Sztabu Generalnego WP, z samodzielnego pododdziału bateria salutowa została przeformowana w pluton salutowy i weszła w struktury istniejącej wówczas kompanii zabezpieczenia. Na dowódcę plutonu salutowego został wyznaczony chor. Maciej Balicki, który piastuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.
31 grudnia 2010 r. w wyniku rozwiązania kompanii zabezpieczenia pluton salutowy znalazł swoje miejsce w strukturze 3 Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Podstawowe wyposażenie plutonu stanowi sześć armat salutowych 2A28SP-94 kal. 73 mm, które są replikami haubicy lekkiej wz. 1914/19. Skład plutonu stanowi 14 żołnierzy (2 podoficerów i 12 szeregowych).
Pierwotnym zadaniem plutonu salutowego było zabezpieczenie najważniejszych uroczystości patriotyczno-religijnych, jednak z upływem czasu zwiększono ilość uroczystości z udziałem pododdziału i obecnie aktywnie uczestniczy on nie tylko w wielu uroczystościach, ale także w produkcjach filmowych, inscenizacjach i rekonstrukcjach bitew w ramach promocji Wojska Polskiego wśród społeczeństwa.
Jest to jedyna tego typu formacja wśród pododdziałów artyleryjskich, którą można osobiście podziwiać podczas wykonywania uroczystego salutu armatniego, w ramach dorocznych uroczystych odpraw wart, odbywających się w Warszawie, w dniach 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada.
Źródło: DGW
autor zdjęć: DGW
komentarze