moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO i Europa potępiają syryjski ostrzał

Polska solidaryzuje się z Turcją i potępia atak na ludność cywilną członka NATO – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podobne głosy płyną z siedziby Sojuszu i europejskich stolic. Społeczność międzynarodowa jest zaniepokojona możliwością eskalacji konfliktu syryjsko-tureckiego.


– Tych wydarzeń nie wolno lekceważyć, ani nazywać ich atakiem Syrii na Turcję, bo nawet sama Turcja tak tego nie określa – ocenia Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Według szefa MON, fakt, że pociski moździerzowe spadły na sąsiedni kraj, może świadczyć o tym, że konflikt wewnętrzny w Syrii wymyka się spod kontroli.

Ubiegłej nocy syryjskie wojsko zbombardowało miejscowość Akcakale w Turcji. Zginęło 5 cywili, a kilkunastu zostało rannych. Turcja odpowiedziała natychmiastowym atakiem na cele syryjskie. Dzisiaj parlament Turcji dał swojemu rządowi zgodę na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju. Jednocześnie Ankara cały czas zapewnia, że zrobi wszystko, by zażegnać konflikt drogą dyplomatyczną.

Czy decyzja tureckiego parlamentu oznacza wojnę? – Nie sądzę – mówi prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. – To raczej sygnał dla wojsk Assada, by nie atakowały uchodźców syryjskich, którzy schronili się na terytorium Turcji. Myślę, że Syria nie chciała sprowokować Turcji do wojny, a śmierć tureckich cywilów była wynikiem błędu żołnierzy syryjskich. Ankara zresztą też nie chce dać się wciągnąć w konflikt zbrojny z Syrią, dlatego decyzja parlamentu nie oznacza od razu wkroczenia wojsk tureckich do Syrii – ocenia prof. Kuźniar.

Zdaniem ministra Siemoniaka, na razie nie ma potrzeby, by Polska podejmowała nadzwyczajne działania. – Sprawa Syrii jest wielkim problemem, którym zajmuje się społeczność międzynarodowa. Nie sprowadzajmy całego kryzysu do tego tragicznego incydentu – podkreśla szef MON.

Bombardowanie i ostrzał na granicy turecko-syryjskiej wywołało zaniepokojenie przedstawicieli NATO i Rady Europy. Turcja jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i stara się o przyjęcie w struktury Unii Europejskiej. – Wczoraj doszło do spotkania ambasadorów przy NATO, ale po interwencji w Libii nikt nie kwapi się do podjęcia decyzji o włączeniu się w konflikt syryjsko-turecki czy wewnętrzne sprawy podzielonej wojną domową Syrii. To zbyt duże ryzyko – mówi Tadeusz Iwiński, poseł z Komisji Spraw Zagranicznych, który wczoraj brał udział w posiedzeniu Rady Europy poświęconym sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Podobnie uważa Konrad Zasztowt, ekspert ds. Turcji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Istnieje obawa, że wsparcie Amerykanów czy wojsk natowskich mogłoby przyczynić się do wybuchu wojny religijnej czy plemiennej w Syrii. Oczywiście nie jest to przesądzone, ale trzeba brać pod uwagę także i taką możliwość  – tłumaczy Konrad Zasztowt.

Według niego Turcja poprzestanie jedynie na wczorajszej akcji odwetowej, bo eskalacja konfliktu nie jest w interesie ani Turcji, ani Syrii. Ekspert Instytutu zauważa też, że nocny incydent to dla NATO sygnał, że wojna domowa w Syrii zaczyna dotyczyć państw stowarzyszonych w Sojuszu.


Jeszcze w nocy NATO wydało specjalne oświadczenie, w którym zapewniło, że stoi u boku będącej członkiem Sojuszu Turcji i wezwało Syrię do zaprzestania „rażącego łamania prawa międzynarodowego”. Komunikat wydano po posiedzeniu przedstawicieli krajów członkowskich Sojuszu. Spotkanie zostało zwołane na podstawie artykułu 4. Traktatu Waszyngtońskiego, który mówi o konieczności przeprowadzenia konsultacji państw członkowskich Sojuszu, gdy któreś z nich uzna, że zagrożona jest integralność jego terytorium lub bezpieczeństwo. O zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poprosił turecki ambasador przy ONZ Ertugrul Apakan. Zwrócił się on do sojuszników „o podjęcie niezbędnych działań w celu położenia kresu tego typu aktom agresji i uzyskania pewności, że Syria uszanuje tureckie granice”. – Ankara dostała bardzo wyraźne wsparcie ze strony NATO. Otwarte pozostaje pytanie, czy Sojusz może coś więcej zrobić niż tylko zadeklarować słownie swoje wsparcie – podkreśla Konrad Zasztowt.

Nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie zwołała na czwartek Rada Europy. – Wczoraj dyskutowaliśmy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. O tym, co dzieje się w Jordanii, Syrii, Egipcie, Turcji czy w relacjach izraelsko-palestyńskich – mówi Tadeusz Iwiński, jeden z polskich przedstawicieli w Radzie Europy.

Jeszcze w nocy władze w Syrii wyraziły ubolewanie z powodu śmierci tureckich cywili. Oficjalnie Syryjczycy zapewniają, że nie wiedzą, który oddział rozpoczął bombardowanie tureckiej miejscowości. Nie wykluczają też, że bomby trafiły w turecką wioskę przypadkiem. W pobliżu granicy toczą się bowiem walki rebeliantów syryjskich z żołnierzami Assada. Możliwe więc, że pociski moździerzowe były przeznaczone dla Syryjczyków.

Relacje turecko-syryjskie zaostrzają się od ubiegłego roku, gdy w Syrii wybuchła wojna domowa. – Ankara poparła wówczas rebeliantów walczących z Baszarem al-Assadem, co zaogniło wzajemne stosunki. Turcja przyjmuje też u siebie uchodźców z Syrii – tłumaczy Konrad Zasztowt z PISM.

Ekspert z PISM przypomina, że do ostrych konfliktów pomiędzy obydwoma państwami dochodziło w latach 90., kiedy Damaszek wspierał partyzantów kurdyjskich dążących do utworzenia państwa kurdyjskiego na terytorium zajmowanym przez Turcję.

– Cóż, na razie niestety mamy kompletny chaos i tak naprawdę nikt nie wie, czym zakończą się niepokoje na Bliskim Wschodzie – podsumowuje poseł Iwiński.

JT

autor zdjęć: AFSOUTH, Defence.PK

dodaj komentarz

komentarze


Ogień na alpejskich szczytach
 
O bezpieczeństwie państw NATO
Inwestycje Stoczni Wojennej
Szef MON odwiedził USA
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wybierz się na wojskowe studia
Kobiety a pokój
Żołnierze bez testów z WF-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Czy będą podwyżki?
Time for Miecznik
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Raki dla podhalańczyków
Dron dla hydrografów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Duch Invictus jest, czas na formę
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Afganistan. Czas wracać do domu
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Legia Akademicka po raz piąty
Zbrodnia bez kary
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wilk na poligonie
Szczury Torbuku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Star Army
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
AZOR – podwodny specjalista
Saper robi przejście
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO