moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska amerykańskie w Polsce pozostają

Nie dostaliśmy żadnej informacji o zmniejszeniu amerykańskiego kontyngentu w Polsce – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do planów ograniczenia liczby wojsk USA stacjonujących w Rumunii. – Polska i Stany Zjednoczone są żelaznymi sojusznikami – zaznaczył szef MON-u.

Żołnierze armi USA oraz Rumuni w trakcie ćwiczeń. Zdjęcie ilustracyjne

Stany Zjednoczone poinformowały Rumunię i inne państwa NATO, że postanowiły zredukować liczebność amerykańskich wojsk w Europie – podało dziś ministerstwo obrony w Bukareszcie. Zmniejszona ma zostać liczba żołnierzy USA stacjonujących w bazie lotniczej Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym. W Rumunii ma pozostać około tysiąca żołnierzy USA (obecnie jest ich ponad 1,5 tys.).

 

REKLAMA

Co z wojskami stacjonującymi w Polsce? Wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz wyjaśnił, że nasz kraj nie otrzymał żadnej informacji o planach zmniejszenia kontyngentu amerykańskiego. Podkreślił też, że wielokrotnie był zapewniany – podobnie jak prezydent Karol Nawrocki – o tym, że amerykańscy żołnierze u nas zostaną. Tak było, gdy sekretarz wojny Pete Hegseth składał swoją pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. – Później, na kolejnych spotkaniach w Pentagonie, usłyszałem to samo. Następnie doszło do wizyty prezydenta Nawrockiego i spotkań z prezydentem Trumpem – przypomniał szef MON-u, wskazując, że wówczas pojawiły się nawet słowa o możliwym zwiększeniu liczebności amerykańskich żołnierzy. Kosiniak-Kamysz dodał, że także podczas szczytu ministrów obrony narodowej państw NATO, który miał miejsce dwa tygodnie temu w Brukseli, spotkał się z Hegsethem i znów usłyszał te same zapewnienia. – Nie dostaliśmy żadnej informacji, tak jak dzisiaj dostały inne państwa — jak dostała Rumunia — o zmniejszeniu kontyngentu w Polsce. (…) Polska i Stany Zjednoczone są żelaznymi sojusznikami – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.
W Polsce stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy.

AB

autor zdjęć: U.S. Army Europe and Africa / Portal X

dodaj komentarz

komentarze


Wellington „Zosia” znad Bremy
Sukces Polaka w biegu z marines
Kaman – domknięcie historii
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Męska sprawa: profilaktyka
Koniec dzieciństwa
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Nowe zasady dla kobiet w armii
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Standardy NATO w Siedlcach
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Zasiać strach w szeregach wroga
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Sportowcy na poligonie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Pięściarska uczta w Suwałkach
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Marynarze mają nowe motorówki
Czy to już wojna?
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Nie daj się zhakować
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Arteterapia dla weteranów
Odznaczenia za wzorową służbę
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Abolicja dla ochotników
Rusza program „wGotowości”
OPW budują świadomość obronną
Starcie pancerniaków
Marynarze podjęli wyzwanie
Brytyjczycy na wschodniej straży
„Road Runner” w Libanie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Inwestycja w bezpieczeństwo
Mity i manipulacje
Jesteśmy dziećmi wolności
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Kolejny kontrakt Dezametu
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Kircholm 1605
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Polski „Wiking” dla Danii
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Mundurowi z benefitami
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO