Na początku sierpnia rozpoczną się negocjacje pierwszej umowy wykonawczej na zakup bojowych wozów piechoty Borsuk. Umowa ramowa zakładająca dostarczenie przez Hutę Stalowa Wola blisko 1400 pojazdów została podpisana na początku 2023 roku. Wstępnie szacowana wówczas wartość kontraktu to kilkadziesiąt mld zł.
– Zaproszenie do negocjacji zostało wysłane już w lipcu, z początkiem sierpnia siadamy do rozmów – mówi ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. Negocjacje będą dotyczyły pierwszej umowy wykonawczej na zakup bojowych wozów piechoty Borsuk. – Na tę chwilę nie możemy poinformować, jaka liczba wozów zostanie kupiona. To okaże się w toku negocjacji. Zależy nam, żeby kupić jak najwięcej, na jak najlepszych warunkach – dodaje ppłk Polak.
W sumie do wojska ma trafić około 1000 BWP Borsuk oraz 400 pojazdów specjalnych, które powstaną na bazie tego samego podwozia. Mają to być wozy specjalistyczne – gąsienicowe wozy dowodzenia Oset, wozy ewakuacji medycznej Gotem, gąsienicowe transportery rozpoznawcze Żuk, wozy zabezpieczenia technicznego Gekon oraz rozpoznawania skażeń Ares. Takie warunki ujęto w umowie ramowej podpisanej w lutym 2023 roku między Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola. Wstępnie szacowana wartość kontraktu to kilkadziesiąt mld zł.
BWP Borsuk to jeden z kluczowych projektów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jego początki sięgają 2014 roku, kiedy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpisało konkurs na zaprojektowanie nowego bojowego wozu piechoty. Celem było zastąpienie nowoczesnymi pojazdami powszechnie używanych BWP-1. Wysłużone, postsowieckie konstrukcje nie spełniają wymagań współczesnego pola walki. Zastąpienie ich rodzimymi Borsukami to skok technologiczny. To, co wyróżnia je na tle pojazdów produkowanych w innych państwach to zdolność do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych. BWP Borsuk wyposażony jest ponadto w uzbrojenie typu rakietowego i artyleryjskiego, a jego pancerz spełnia natowskie normy na poziomach: STANAG 3 (z boku) oraz STANAG 4 (z przodu).
Innowacyjność Borsuka została doceniona w 2023 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Projekt otrzymał wówczas Nagrodę Prezydenta RP dla produktów najlepiej służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.
Możliwości Borsuka mieli okazję sprawdzić już żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej podczas testów poligonowych. W przyszłości to właśnie do jej jednostek mają trafić nowe wozy bojowe.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki/ 15 BZ
komentarze