moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plan na szczyt

NATO chce koordynować dostawy sprzętu do Ukrainy oraz czuwać nad szkoleniem ukraińskich żołnierzy. Decyzja o tym, czy tak się stanie, zapadnie podczas szczytu Sojuszu w Waszyngtonie. Tak ustalili ministrowie obrony państw członkowskich, którzy spotkali się w Brukseli. W rozmowach Polskę reprezentował wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Brukseli odbyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Jego celem było przygotowanie wspólnego stanowiska sojuszników w związku ze szczytem, który już w przyszłym miesiącu odbędzie się w Waszyngtonie. Kluczowymi zagadnieniami, nad którymi pochylili się uczestnicy rozmów, były te związane z pomocą dla Ukrainy, jak również dotyczące odstraszania i obrony samego Sojuszu. – W obu obszarach poczyniliśmy znaczne postępy – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Wyjaśnił, że Sojusz chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rzecz wsparcia Ukrainy. Chodzi między innymi o nadzorowanie szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w ośrodkach szkoleniowych w krajach sojuszniczych oraz planowanie i koordynację dostaw sprzętu, a także jego serwisowanie. Realizację tych zadań ma umożliwić dowództwo NATO zlokalizowane w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Wiesbaden oraz węzły logistyczne na wschodniej flance Sojuszu, w których będzie współdziałało 700 osób z państw sojuszniczych i partnerskich. Na ich czele stanie naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie. – Te wysiłki nie mają na celu uczynienia NATO stroną konfliktu, lecz zwiększenie naszego wsparcia dla Ukrainy – powiedział Stoltenberg.

REKLAMA

Szef Sojuszu odniósł się także do kwestii aktów sabotażu, z którymi mierzą się niektóre z państw członkowskich NATO. W związku z tym sojusznicy zgodzili się między innymi na zacieśnienie współpracy wywiadowczej czy też wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej. – Kampania Rosji nie odstraszy nas od wspierania Ukrainy. Będziemy nadal chronić nasze terytoria i społeczeństwo przed wrogimi działaniami – podkreślił sekretarz generalny NATO.

Mówiąc o odstraszaniu i obronie Sojuszu, Stoltenberg poinformował, że obecnie w gotowości do działania na jego rzecz jest 500 tys. żołnierzy. Zwiększyła się też liczba grup bojowych NATO na wschodniej flance. Wciąż jednak konieczne są dalsze inwestycje, na przykład w modernizację wojsk czy innowacje. – Oczekuję, że podczas lipcowego szczytu sojusznicy zatwierdzą nowe zobowiązanie dotyczące przemysłu obronnego, aby wysłać firmom zbrojeniowym sygnał o popycie na ich produkty – zaznaczył. – Jesteśmy gotowi do spotkania w Waszyngtonie. To będzie bardzo ważny szczyt.

Na spotkaniu w Brukseli Polskę reprezentował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował, że podczas obrad 13 państw podpisało list intencyjny dotyczący przystąpienia do koalicji „zdolności opancerzonych”. Inicjatywa, której liderami są Polska, Niemcy i Włochy, ma na celu wsparcie Ukrainy zarówno w obszarze toczących się walk, jak i w budowaniu jej interoperacyjności z NATO. – Ukraina potrzebuje sprzętu pancernego i opancerzonego, by obronić niepodległość. My potrzebujemy sukcesu Ukrainy, by powstrzymać Rosję – powiedział szef polskiego resortu obrony. Sojusznicy sygnowali też dokument, który umożliwi współpracę i wymianę doświadczeń kilkuset uczelniom związanym z obronnością z 60 państw. Polskę w tym projekcie reprezentuje Akademia Marynarki Wojennej. – To ważna inicjatywa szkoleniowa – zaznaczył minister.

Jak mówił szef polskiego MON-u, w Brukseli poruszono również wiele kwestii dotyczących Polski. Chodzi między innymi o większe zaangażowanie NATO w zabezpieczenie hubu logistycznego w Rzeszowie, dzięki któremu do Ukrainy trafia wsparcie od sojuszników. Zapowiedział także, że Wielonarodowy Korpus Północny Wschód, który stacjonuje w Szczecinie, zostanie wzmocniony. – I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Polska wraz z Niemcami i Szwecją będzie dowodziła rotacyjnie operacjami sojuszniczymi na Bałtyku – powiedział. – Zabiegałem o to od samego początku, odkąd zostałem ministrem. Jest to już potwierdzone przez państwa NATO – zauważył wicepremier.

Wśród tematów poruszonych w Brukseli omawiano sytuację panującą na polsko-białoruskiej granicy. – Coraz częściej potwierdzają się informacje o tym, że charakter operacji prowadzonej przeciwko Polsce przez Białoruś się zmienił – mówił minister obrony. Zaznaczył, że w ten rejon nie są już kierowane osoby, które chcą przekroczyć granicę, lecz które chcą ją po prostu zaatakować. Dodał, że rozmawiał z sojusznikami o kwestiach związanych z budową Tarczy Wschód. – To jest nasza inicjatywa narodowa, ale chcemy to zrobić w porozumieniu z państwami nadbałtyckimi, z Litwą, Łotwą i Estonią, współpracując także z Finlandią – poinformował wicepremier. – Chodzi o wymianę doświadczeń i koordynację działań, o współdziałanie w budowaniu bezpieczeństwa na naszej granicy – wyjaśnił.

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się również do informacji, jakoby Amerykanie chcieli przebazować jeden ze swoich systemów obrony powietrznej Patriot z Polski na Ukrainę. – Obecność systemów Patriot w Polsce będzie kontynuowana. Mamy takie potwierdzenie od Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA – powiedział w Brukseli szef polskiego MON-u. Zapewnił ponadto, że sama Polska również nie wyśle takiego uzbrojenia za wschodnią granicę. – To są fake newsy, które ktoś próbuje rozsiewać – przestrzegł.

Wicepremier poinformował także, że od dziś, zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, polskie siły zbrojne zasila już 200 tys. żołnierzy. – Ten rok jest rekordowy pod względem naboru do Wojska Polskiego – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. – Jesteśmy jedną z najsilniejszych armii lądowych w NATO. To powód do dumy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
 
Jak usprawnić działania służb na granicy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Serwis bliżej domu
Mark Rutte pokieruje NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Z parlamentu do wojska
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Na ratunek… komandos
Polsko-litewskie konsultacje
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
The Suwałki Gap in the Game
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Roczny dyżur spadochroniarzy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Pancerniacy trenują cywilów
Szkolenie na miarę czasów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowa rywalizacja weteranów misji
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Feniks – następca Mangusty?
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
„Operacja borelioza”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Pancerny sznyt
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Lato pod wodą
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Oczy na Kijów
Śmierć przyszła po wojnie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szpital u „Troski”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Za zdrowie utracone na służbie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Spadochroniarze na warcie w UE
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoski Centauro na paryskim salonie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Formoza. Za kulisami
Czujemy się tu jak w rodzinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO