Gwarantuje dużą powierzchnię ochronną, a jednocześnie umożliwia używanie słuchawek czy maski przeciwgazowej – to główne zalety nowego hełmu HBT-02, opracowanego przez Maskpol S.A. Firma zakończyła właśnie badania kwalifikacyjne swojego najnowszego produktu. Pierwsze egzemplarze nowoczesnych hełmów żołnierze mają dostać w 2025 roku.
O zakończeniu badań kwalifikacyjnych nowego hełmu poinformowała w mediach społecznościowych Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy spółka Maskpol. Koncern podkreśla, że HBT-02 powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie sił zbrojnych na różnego typu hełmy kompozytowe. – Nowy hełm HBT-02 opracowany w ramach projektu Indywidualny System Walki „Tytan” posiada powierzchnię ochronną oraz parametry balistyczne zapewniające bezpieczeństwo żołnierzy na najwyższym światowym poziomie. Nasza spółka jest przygotowana do rozpoczęcia produkcji oraz dostaw hełmu na potrzeby Sił Zbrojnych RP – podkreśla prezes spółki Maskpol Adam Ogrodnik.
HBT-02 absorbuje nawet 90 proc. energii uderzenia z wysoką prędkością. To hełm typu „low-cut”, czyli z linią boczną zasłaniającą uszy. To główna cecha różniąca go od flagowego produktu Maskpolu, hełmu HP-05, który ma linię boczną „high-cut” z wycięciem na słuchawki, co oznacza zarazem mniejszą powierzchnię ochrony.
Dotychczas wybór hełmu wiązał się z koniecznością podjęcia decyzji: większa ochrona, ale też ciężar czy też niższa waga hełmu, za to lepsze dostosowanie go do słuchawek, kosztem powierzchni ochronnej. Tymczasem model HBT-02 mimo profilu „low-cut” jest tak zaprojektowany, aby przy zachowaniu dużej powierzchni ochronnej nakrycia głowy, można było jednak używać np. słuchawek i maski przeciwgazowej. Dzięki temu, że dodatkowo jest także lekki, sprawdzi się jako wyposażenie np. strzelców pokładowych.
Dużym atutem jest również możliwość rozbudowy HBT-02 o dodatkowe moduły chroniące twarz i szczękę przydatne w czasie walki czy podczas działań w trudno dostępnym terenie, na przykład w lesie. Zastosowanie szyn umożliwia dodanie wyposażenia akcesoryjnego. Do hełmu można więc podczepić m.in. podsystem ostrzegawczo-identyfikujący, kamery, czujniki pola walki czy urządzenia do noktowizji.
HBT-02 będzie dostępny w trzech rozmiarach, z możliwością dopasowania do obwodu głowy żołnierza. Prototypy hełmu mieli już okazję przetestować żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.
Pierwsze egzemplarze żołnierze otrzymają w przyszłym roku, a z czasem HBT-02 ma zastąpić starsze modele używane przez Wojsko Polskie. Jednocześnie spółka Maskpol będzie kontynuowała dostawy hełmów HP-05. Agencja Uzbrojenia podpisała niedawno aneks do umowy, na podstawie którego do sił zbrojnych trafi w 2025 roku dodatkowe 10 tys. egzemplarzy. Wartość zamówienia to około 20 mln zł.
autor zdjęć: 18 DZ, PGZ
komentarze