moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty zamiast żmij

Minister obrony Słowacji Robert Kaliňák ujawnił, że trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące pozyskania systemu obrony powietrznej „Patriot”. Władze w Bratysławie chcą, aby jednym ze źródeł finansowania transakcji był amerykański grant rozliczeniowy, stanowiący formę rekompensaty za sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie. W ubiegłym roku Amerykanie zaoferowali Słowakom w tej formule dostawę śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper (Żmija) z uzbrojeniem za kwotę o kilkaset milionów dolarów niższą niż cena rynkowa. Jednak według obecnego rządu, który przejął władzę jesienią ubiegłego roku, Słowacji bardziej potrzebne jest wzmocnienie obrony powietrznej.

Podczas talk show wyemitowanego 28 stycznia przez stację RTVS wicepremier i minister obrony Robert Kaliňák oświadczył, że rząd premiera Roberta Fico chce wzmacniać obronę powietrzną Słowacji, w tym poprzez zakup amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. Liczy przy tym, że uda się obniżyć koszty transakcji dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu.

Otóż Kaliňák ujawnił, że Słowacy chcieliby skorzystać z rabatu, jaki Słowacji zaoferowały USA na zakup 12 śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper z 500 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Hellfire. „Otworzyliśmy temat, czy byłoby możliwe zapewnienie tej zniżki również na Patriota”, stwierdził Robert Kaliňák. „Zdecydowanie pojadę do USA, aby to omówić”, dodał. Gra toczy się o duże pieniądze. Amerykanie zaproponowali Bratysławie Żmije i pociski tylko za 340 mln dolarów, choć wartość całego pakietu przekracza miliard dolarów. Atrakcyjna oferta była formą rekompensaty za pomoc wojskową przekazaną przez słowackie władze walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainie. Już w pierwszych tygodniach wojny Słowacy wysłali na Ukrainę swą jedyną baterię systemu S-300, a później m.in. myśliwce MiG-29 i samobieżne armatohaubice Zuzana 2.

Jednak Robert Kaliňák stwierdził, że AH-1Z to „wisienka na torcie”, którego nie ma. W opinii polityka Żmije nie są tak pilnie potrzebne jak nowe systemy obrony powietrznej. Krytycznie pomysł zakupu Patriotów ocenił jego poprzednik na stanowisku ministra obrony, a obecnie polityk opozycji Jaroslav Naď: „Jedna bateria kosztuje miliard (euro), potrzebowalibyśmy co najmniej czterech”. Tymczasem roczny budżet Słowacji na obronność w ostatnich latach oscylował w granicach około dwóch miliardów euro.

REKLAMA

Jaroslav Naď przypomniał, że w czasie, gdy stał na czele resortu obrony (do maja 2023 roku) zapadła decyzja o zamówieniu izraelskiego systemu obrony powietrznej Barak MX, który w zależności od wybranego typu rakiet może mieć zasięg do 150 km, czyli podobny jak Patriot. Izrael zaoferował jednostkę ogniową (baterię) za 128,1 mln euro. Były minister obrony ma też inny pogląd, co do potrzeby posiadania przez słowackie siły zbrojne śmigłowców szturmowych.

Natomiast media słowackie zwróciły uwagę, że AH-1Z mogłyby być dostarczone stosunkowo szybko, a na system Patriot trzeba będzie poczekać kilka lat, bo producent musi wcześniej zrealizować już otrzymane zamówienia. Do tego negocjacje z Amerykanami mogą okazać się trudne z powodów politycznych. Otóż po wrześniowych wyborach parlamentarnych, które zwyciężyło ugrupowanie Roberta Fico, rząd w Bratysławie zaprzestał udzielania pomocy wojskowej Ukrainie, co nie wzmacnia jego pozycji wyjściowej

Niezależnie od ostatecznych decyzji, jakie zapadną w sprawie Patriota słowacka naziemna obrona powietrzna wymaga modernizacji i wzmocnienia. Siły zbrojne Słowacji dysponują obecnie zestawami rakietowymi bardzo krótkiego zasięgu Igła i krótkiego zasięgu Kub. Pierwsze powinny być wycofane do 2025 roku, a drugie dwa lata później. Jesienią 2023 roku Bratysława ogłosiła, że Igły zostaną zastąpione polskimi Piorunami, a następcą Kuba miał być Barak MX.

Zanim pojawią się nowe systemy rakietowe, Słowacy mogą liczyć na wsparcie sojuszników z NATO. W szczytowym momencie, tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę, na Słowacji zostały rozmieszczone cztery baterie Patriotów, dwie niemieckie oraz po jednej amerykańskiej i holenderskiej. Z czasem jednak je wycofano i obecnie jest tylko jedna włoska bateria systemu SAMP/T z pociskami Aster.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o Niezłomnych
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
W Jachrance o skokach spadochronowych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Przerwany lot „Orlika”
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Priorytety dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ferie w mundurze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Rusza morski „Dragon”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Lotnictwo i kobiety
Podoficer pies
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO