moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Generalne świętuje

Możemy być dumni z tego, że tak dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie, zarówno jeśli chodzi o liczebność, jak i proces modernizacji wyposażenia. I to jest wielką zasługą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas święta DGRSZ. Minister zaprosił też Polaków na 15 sierpnia na defiladę w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego.

– Zależy nam, żeby Wojsko Polskie było silne, bo to najlepszy argument wobec wszystkich zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia na zewnątrz naszego kraju – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas obchodów święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. Szef MON-u dodał, że zagrożenia nie przenikną na nasze terytorium, jeśli polska armia będzie silna, bo tylko to odstraszy agresora.

Minister przypomniał, że siła armii wynika z liczebności i nowoczesnego wyposażenia. – Obecnie polskie wojsko liczy ponad 172 tys. żołnierzy, a proces modernizacji przebiega bardzo intensywnie – stwierdził Błaszczak. Jako przykład podał przybycie we wtorek wieczorem do portu Szczecin-Świnoujście statku, na którego pokładzie będzie pierwsza partia czołgów Abrams kupionych w USA. Maszyny trafią do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której zadaniem jest obrona wschodnich rubieży kraju.

REKLAMA

Błaszczak mówił też o najnowszych zakupach zbrojeniowych. Jak wyliczał, w wyposażeniu 20 Brygady Zmechanizowanejkoreańskie czołgi K2, niebawem do polskich sił powietrznych trafią koreańskie samoloty FA-50, w przyszłym roku oczekujemy F-35. Szef MON-u wspomniał też o artylerii rakietowej HIMARS i Chunmoo oraz o rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego zaangażowanego w produkcję sprzętu dla armii.

– Jeszcze w tym roku do wojska trafią polskie bojowe wozy piechoty Borsuk. Natomiast w ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami pierwszych strzelań przy wykorzystaniu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Mała Narew – przypomniał Błaszczak. Zaznaczył jednocześnie, że w porównaniu ze sprzętem postsowieckim jest to zmiana epokowa. – Takich zmian jest i będzie w wojsku bardzo dużo – podkreślił.

Podczas obchodów szef MON-u dziękował żołnierzom i pracownikom DGRSZ za współtworzenie procesu rozbudowy polskiej armii. – Możemy być dumni, że tak dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie, zarówno jeśli chodzi o liczebność, jak i proces modernizacji, i to jest wielką zasługą Dowództwa Generalnego RSZ – zaznaczył Błaszczak.

Minister zaprosił też Polaków na 15 sierpnia na defiladę w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego. W jej trakcie będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują polscy żołnierze.

– Misją DGRSZ jest przygotowanie do zwyciężania. Przeprowadzamy też obecnie największą transformację sił zbrojnych od lat: realizowane są programy modernizacyjne, a armia zwiększa swój potencjał osobowy – podkreślił w wystąpieniu gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny RSZ. Zaznaczył, że podległe mu dowództwo kieruje tymi procesami i odpowiada za ich wdrożenie. – Wymaga to szczególnych kompetencji i ciężkiej pracy, za którą dziękuję żołnierzom i pracownikom – mówił.

W trakcie apelu zostały wręczone żołnierzom i pracownikom DGRSZ odznaczenia nadane przez prezydenta RP oraz wyróżnienia przyznane przez dowódcę generalnego. Uroczystość zakończyła defilada żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych powstało 1 stycznia 2014 roku. Swoje święto obchodzi 21 czerwca. Data ta nawiązuje do podpisanej tego dnia w 2013 roku przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o Ministrze Obrony Narodowej. Ta regulacja była podstawą do zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, w tym powołania DGRSZ.

DGRSZ odpowiada za bieżące funkcjonowanie i szkolenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych (poza wojskami obrony terytorialnej), w tym szkolenie i przygotowanie podległych sił do obrony granic i integralności terytorialnej RP. Instytucja podporządkowana jest szefowi Sztabu Generalnego WP. W skład DGRSZ wchodzą: dowództwo i sztab oraz Inspektoraty: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Szkolenia i Rodzajów Wojsk.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO