PIT-Radwar SA rozbudowuje swoje kompetencje. Aby podołać zleceniom z Wojska Polskiego, m.in. w ramach programów Pilica i Narew, przejmie Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 i na ich bazie utworzy Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PGZ. Inwestycja w infrastrukturę do produkcji radarów i systemów łączności pochłonie ponad 300 mln zł.
Spółka PIT-Radwar to największy w Polsce i jeden z największych w tej części Europy producent różnego typu radarów oraz systemów wsparcia dowodzenia i łączności. Obecnie w wyposażeniu Wojska Polskiego znajduje się kilkaset wyprodukowanych przez firmę radarów – w tym m.in. NUR-15 Odra, NUR-12M/ME, NUR-21M/MK, Liwiec, Soła i Bystra, a także dziesiątki komponentów sprzętowych systemów dowodzenia i łączności Zenit oraz Łowcza-Rega. W najbliższych latach zapotrzebowanie na produkty PIT-Radwaru w armii będzie jednak się zwiększało. To bowiem na jego stacjach radiolokacyjnych oraz rozwiązaniach z zakresu wsparcia dowodzenia i łączności mają się opierać wdrażane obecnie do służby systemy przeciwlotnicze, czyli Poprad, Pilica+ oraz Narew.
Ponieważ komponenty do tych systemów trzeba nie tylko wyprodukować, lecz później także serwisować i naprawiać, PIT-Radwar chce znacząco zwiększyć swoje możliwości w tym zakresie. W tym celu spółka przejmie inną firmę należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 w Czernicy i na ich bazie utworzy Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PGZ. Koszt inwestycji to ponad 300 mln złotych. Na terenie kompleksu mają być serwisowane i naprawiane produkowane przez PGZ radary oraz systemy wsparcia dowodzenia i łączności, będą tam również produkowane licencyjne (na podstawie umów z firmą L3Harris) komponenty elektroniczne, m.in. do radiostacji.
Fuzja PIT-Radwaru i WZŁ nr 2 jest już na bardzo zaawansowanym etapie. 20 listopada odbędzie się walne zgromadzenie obu spółek, na którym zapadną ostateczne decyzje w sprawie połączenia firm. – Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 SA zostaną przejęte przez PIT-Radwar SA w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych – wyjaśnia Jacek Matuszak z Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ SA. Oznacza to, że WZŁ nr 2, które obecnie dostarczają Wojsku Polskiemu mobilne modułowe stanowiska dowodzenia, a w przeszłości dostarczały różnego typu mobilne radiostacje (np. na Honkerach i HMMWV) oraz wozy dowodzenia, staną się zamiejscowym oddziałem PIT-Radwaru.
autor zdjęć: PIT-RADWAR
komentarze