moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szósta dywizja w Wojsku Polskim

Jej główną siłę będą stanowić dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana i brygada pancerna, a żołnierze zostaną wyposażeni m.in. w bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab i wyrzutnie HIMARS. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o sformowaniu w Wojsku Polskim kolejnego związku taktycznego. – To będzie silna dywizja – zaznaczył.

Uroczystość, podczas której Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o sformowaniu szóstej dywizji wojsk lądowych, odbyła się w Nowym Mieście nad Pilicą, w województwie mazowieckim. Jak mówił szef MON-u, to właśnie w tej miejscowości, które ma bardzo bogate tradycje wojskowe, gdyż przed laty znajdowała się tu jednostka sił powietrznych, a obecnie jest to siedziba jednego z batalionów 6 Brygady Obrony Terytorialnej, będzie stacjonowało dowództwo 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Na to, że jest to dobra lokalizacja, wskazywały liczne analizy, które poprzedziły podjęcie decyzji o dyslokacji nowego związku taktycznego.

Oddziały 8 DPAK, jak mówił szef MON-u, będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. – To będzie silna dywizja – podkreślił. Wyjaśnił, że zostanie ona zorganizowana na bazie tzw. systemu czwórkowego, czyli jej główną siłę utworzą cztery brygady składające się z czterech batalionów. Będą to dwie brygady zmechanizowane, a także brygada zmotoryzowana i pancerna. Oprócz tego w skład 8 Dywizji Piechoty wejdą także brygada artylerii, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny. Sprzęt zaś, który trafi w szeregi jednostek nowego związku taktycznego, to m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab oraz artyleria rakietowa.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Minister Błaszczak przypominał, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a Rosja prowadzi bardzo agresywną politykę. – Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora, aby nie napadł na Polskę, jest budowa silnego Wojska Polskiego – podkreślił. Jak mówił, właśnie dlatego w przyszłości armię ma zasilać 300 tys. żołnierzy, i jak zaznaczył, jest to jak najbardziej możliwe. Podkreślił, że służba w siłach zbrojnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć to, iż podczas kolejnego turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który startuje w przyszłym tygodniu, weźmie udział rekordowa liczba ochotników, bo będzie ich niemal 8 tys. – To jest właśnie miara sukcesu naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego – stwierdził.

Gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zaznaczył, że na konieczność sformowania szóstego w Wojsku Polskim związku taktycznego wskazywały przeprowadzone analizy. Jak mówił, proces ten będzie wyzwaniem, a do jego skutecznego przeprowadzenia zostaną wykorzystane wnioski z formowania dwóch dywizji – 18 DZ i 1 DPLeg. – W Wojsku Polskim musimy mieć sześć związków taktycznych, aby móc się skutecznie bronić – podkreślił.

Nowa dywizja, która powstanie w Wojsku Polskim, będzie dziedziczyć nazwę i tradycje 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez powstańców warszawskich niemal 80 lat temu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
 
Oczy na Kijów
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ostatnia niedziela…
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Spadochroniarze na warcie w UE
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Lato pod wodą
Wsparcie MON-u dla studentów
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Mark Rutte pokieruje NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szkolenie na miarę czasów
Nowy porządek w Europie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Serwis bliżej domu
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szkolenie do walk w mieście
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Jak usprawnić działania służb na granicy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Spędź wakacje z wojskiem!
Śmierć przyszła po wojnie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Miliardy na modernizację armii
RBN przed szczytem NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Biało-czerwona nad Wilnem
Ludzie bez twarzy
Za zdrowie utracone na służbie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Strzelnice dla specjalsów
„Jaguar” z Gujany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO