moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szósta dywizja w Wojsku Polskim

Jej główną siłę będą stanowić dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana i brygada pancerna, a żołnierze zostaną wyposażeni m.in. w bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab i wyrzutnie HIMARS. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o sformowaniu w Wojsku Polskim kolejnego związku taktycznego. – To będzie silna dywizja – zaznaczył.

Uroczystość, podczas której Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o sformowaniu szóstej dywizji wojsk lądowych, odbyła się w Nowym Mieście nad Pilicą, w województwie mazowieckim. Jak mówił szef MON-u, to właśnie w tej miejscowości, które ma bardzo bogate tradycje wojskowe, gdyż przed laty znajdowała się tu jednostka sił powietrznych, a obecnie jest to siedziba jednego z batalionów 6 Brygady Obrony Terytorialnej, będzie stacjonowało dowództwo 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Na to, że jest to dobra lokalizacja, wskazywały liczne analizy, które poprzedziły podjęcie decyzji o dyslokacji nowego związku taktycznego.

Oddziały 8 DPAK, jak mówił szef MON-u, będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. – To będzie silna dywizja – podkreślił. Wyjaśnił, że zostanie ona zorganizowana na bazie tzw. systemu czwórkowego, czyli jej główną siłę utworzą cztery brygady składające się z czterech batalionów. Będą to dwie brygady zmechanizowane, a także brygada zmotoryzowana i pancerna. Oprócz tego w skład 8 Dywizji Piechoty wejdą także brygada artylerii, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny. Sprzęt zaś, który trafi w szeregi jednostek nowego związku taktycznego, to m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab oraz artyleria rakietowa.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Minister Błaszczak przypominał, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a Rosja prowadzi bardzo agresywną politykę. – Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora, aby nie napadł na Polskę, jest budowa silnego Wojska Polskiego – podkreślił. Jak mówił, właśnie dlatego w przyszłości armię ma zasilać 300 tys. żołnierzy, i jak zaznaczył, jest to jak najbardziej możliwe. Podkreślił, że służba w siłach zbrojnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć to, iż podczas kolejnego turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który startuje w przyszłym tygodniu, weźmie udział rekordowa liczba ochotników, bo będzie ich niemal 8 tys. – To jest właśnie miara sukcesu naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego – stwierdził.

Gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zaznaczył, że na konieczność sformowania szóstego w Wojsku Polskim związku taktycznego wskazywały przeprowadzone analizy. Jak mówił, proces ten będzie wyzwaniem, a do jego skutecznego przeprowadzenia zostaną wykorzystane wnioski z formowania dwóch dywizji – 18 DZ i 1 DPLeg. – W Wojsku Polskim musimy mieć sześć związków taktycznych, aby móc się skutecznie bronić – podkreślił.

Nowa dywizja, która powstanie w Wojsku Polskim, będzie dziedziczyć nazwę i tradycje 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez powstańców warszawskich niemal 80 lat temu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne zakupy dla wojska
 
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Armia Polska w drodze do Europy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wojsko wraca do Babimostu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
PKW Orlik gotowy na misję
Najdłuższa noc
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Out of the Shadow
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zanim wyruszą do Bagdadu
Fiński debiut w Sojuszu
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Realia, a nie teoria
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Uwolnić zakładników
Zielony talizman Polaków
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Nowe AWACS-y dla NATO
Futsal na zakończenie rywalizacji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Witkacy – piąty wieszcz?
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą na ukraiński front
Narodziny polskich sił morskich
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik już w Estonii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Laureaci cyberkonkursu MON
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Szef MON-u o planach obrony kraju
Pierwszy polski Homar
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Podchorążowie świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Terytorials na etacie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
„Sokół” wylądował
32 krążki pływaków-żołnierzy
Orka po koreańsku
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
„Pług” idzie na śmierć
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Śmiertelny wypadek żołnierza
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Polski dzień strzelania w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO