moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test zdolności 18 Dywizji

Podczas działań wojskowe kolumny przemierzyły dziesiątki kilometrów po drogach publicznych. Żołnierze przeprowadzili także trening kierowania ogniem, używając armatohaubic Krab. Największe w tym roku ćwiczenia organizowane przez 18 Dywizję Zmechanizowaną właśnie się zakończyły. Najważniejszym celem „Niedźwiedzia ’23” było sprawdzenie możliwości wojska do działania poza poligonem.

W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze ze wszystkich jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz sojusznicy z Rumunii i Słowenii. Łącznie do działania zostało zaangażowanych kilka tysięcy wojskowych wyposażonych w setki jednostek sprzętu. Jakim wyzwaniom musieli sprostać? – Celem „Niedźwiedzia ’23” było sprawdzenie zdolności 18 Dywizji Zmechanizowanej do organizowania i realizowania działań taktycznych poza terenem poligonu. Z uwagi na bezpieczeństwo wiele elementów ćwiczeń ma charakter niejawny, ale mogę zdradzić, że uwzględniliśmy w nim wnioski i doświadczenia płynące z objętej wojną Ukrainy – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. Zdecydowano więc, że żołnierze opuszczą koszary, aby sprawdzić procedury i możliwości działania w rejonach, w jakich przyszłoby im operować w razie zagrożenia. W przypadku 18 DZ jest to południowo-wschodnia część Polski. – Prowadzenie działań poza terenem poligonu jest bardzo skomplikowane, bo wymaga skrupulatnego zaplanowania każdego kilometra trasy, którą pokonuje wojsko. Trzeba wówczas uwzględnić wiele czynników, takich jak przepustowość i nośność dróg oraz mostów, lokalizację obiektów infrastruktury krytycznej. Musimy także ustalić wiele spraw z przedstawicielami administracji publicznej i funkcjonariuszami innych służb – wyjaśnia oficer prasowy.

Ale to nie wszystko. Podczas „Niedźwiedzia ’23” żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej stawili się także na poligonie. W Nowej Dębie przeprowadzili m.in. trening kierowania ogniem, podczas którego do działania zostali zaangażowani wojskowi z pododdziałów zmechanizowanych, artylerii i przeciwlotnicy. Wówczas strzelały m.in. armatohaubice Krab i bojowe wozy piechoty. Oprócz tego wojskowi przećwiczyli działania związane z ewakuacją z pola walki rannych żołnierzy i uszkodzonego sprzętu.

Ćwiczenia były szczególnie istotne dla żołnierzy z 18 Pułku Przeciwlotniczego i 18 Pułku Artylerii. Formowanie obu jednostek rozpoczęło się w 2021 roku. – Za nami certyfikacja dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej. Rok temu taką procedurę przeszły 19 Brygada Zmechanizowana i 18 Pułk Logistyczny, teraz przyszedł czas na kolejne jednostki – wyjaśnia mjr Lipczyński. – Pułk artylerii i pułk przeciwlotniczy przejdą certyfikację jesienią. Ćwiczenia „Niedźwiedź” były więc dla żołnierzy jednym z ostatnich elementów przygotowujących ich do tego sprawdzianu – zaznacza.

Żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej już w przyszłym tygodniu wezmą udział w kolejnych manewrach. Tym razem będzie to „Anakonda ’23”, za której przebieg odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także Żelazną Dywizją, rozpoczęło się w 2018 roku. Jej główną siłę stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł, plut. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Futsal na zakończenie rywalizacji
 
Misja: obronić Finlandię
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Uwolnić zakładników
Wszystkie Pilice w wojsku
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Zielony talizman Polaków
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zimowy test dobrowolsów
Porozumienie Sikorski-Stalin
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
PKW Orlik już w Estonii
Wiara bez wiedzy
PGZ rośnie w siłę
Fiński debiut w Sojuszu
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Sokół czuwa w Tatrach
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PKW Orlik gotowy na misję
Abramsy jadą na ukraiński front
Podchorążowie świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Laserowa rewolucja
Certyfikacja Eurokorpusu
Orka po koreańsku
Polsko-koreańskie rozmowy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Loty M-346 wstrzymane
Kolejne zakupy dla wojska
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Polski dzień strzelania w Rumunii
Co może Hugin
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Out of the Shadow
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Realia, a nie teoria
Terytorials na etacie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Saperzy na wschodzie Polski
„Sokół” wylądował
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Spoczęli w ojczyźnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO