moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze Mieczniki, czyli wzmacniamy Marynarkę Wojenną RP

Fregaty rakietowe Miecznik będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami, jakie powstały w polskich stoczniach. Marynarka Wojenna RP nigdy nie miała jednostek o porównywalnych zdolnościach bojowych w zakresie rażenia celów powietrznych, morskich i lądowych. W PGZ Stoczni Wojennej rozpoczęto budowę pierwszego Miecznika. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Z technicznego punktu widzenia – dla nowoczesnej, sterowanej cyfrowo maszyny do obróbki i cięcia metalu – to nie było żadne wyzwanie. Po wprowadzeniu przez operatora niezbędnych danych automat potrzebował zaledwie pięciu minut, aby z kilkumetrowego arkusza stali o grubości 9,5 mm wyciąć prostokątny element, który za jakiś czas stanie się częścią poszycia nowego okrętu wojennego. A jednak to wydarzenie przejdzie do historii Marynarki Wojennej RP. Uroczystość, która w żargonie ludzi morza, jest określana jako „palenie blach”, oznacza rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech fregat rakietowych Miecznik dla polskich sił zbrojnych.

Nowa jakość dla polskiej marynarki

REKLAMA

– Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, które stanowi kolejny etap naszych działań. Ich celem jest wzmocnienie Marynarki Wojennej RP. Dwa lata temu podpisywaliśmy umowę dotyczącą zamówienia w polskiej stoczni nowych fregat. Dzięki współpracy z Wielką Brytanią, z firmą Babcock i innymi firmami wchodzącymi w skład konsorcjum, teraz uczyniliśmy kolejny krok naprzód – mówił w środę w Gdyni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W wydarzeniu, które miało miejsce w PGZ Stocznia Wojenna, wzięli udział również minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szef MON-u podkreślał, że Mieczniki będą istotnym wzmocnieniem potencjału bojowego polskiej armii, a nasz kraj mimo zmian geopolitycznych (takich jak rozszerzenie NATO o kolejne kraje nadbałtyckie, czyli Finlandię i Szwecję) nadal musi dbać o bezpieczeństwo morskie. – Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła Marynarki Wojennej RP nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślał Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapewnił, że „trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej marynarce wojennej”. – Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą – zaznaczył. Dodał, że nowe jednostki posłużą polskim marynarzom do wypełniania misji nie tylko na Bałtyku, lecz także na oceanach, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu.

Szansa dla rodzimej zbrojeniówki

Z kolei Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który pełni nadzór właścicielski nad PGZ-em, zwrócił uwagę, że budowę okrętu powierzono stoczni uchronionej pięć lat temu przed bankructwem. – W 2017 roku stocznia została przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową i zaczęło się jej nowe życie związane z dokapitalizowaniem kwotą 300 mln zł. Było to konieczne, aby stocznia mogła udźwignąć projekt budowy tak dużych okrętów wojennych – przypomniał minister Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad przepisami, które umożliwią dokapitalizowanie PGZ-etu kwotą prawie 13 mld zł. – Chcemy przy okazji rozbudowy polskich sił zbrojnych rozwinąć krajowy przemysł zbrojeniowy. Ta wielka kwota ma posłużyć odbudowie jego potencjału. Ma spowodować, że polski żołnierz, polski marynarz będą otrzymywać broń, która powstała w polskich zakładach, karabinki Grot, pociski Piorun, haubice Krab – obiecywał Jacek Sasin. – Będziemy produkować w Polsce nowoczesne modele uzbrojenia, które dzisiaj są sprowadzane z Korei Południowej, czyli czołgi K2 i armatohaubice K9 – zapowiedział.

Zgodnie z deklaracjami PGZ-etu budowa pierwszego Miecznika zakończy się w 2026 roku. Sebastian Chwałek, prezes koncernu, podkreśla, że dzięki temu programowi holding zyska nowe zdolności i wiedzę, która zaprocentuje przy innych projektach zbrojeniowych. Ale nie tylko. – Realizacja projektu Miecznik pozwoli utworzyć około 2 tys. miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w program – podał Sebastian Chwałek.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Za zdrowie utracone na służbie
 
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Strzelnice dla specjalsów
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Jak usprawnić działania służb na granicy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Spadochroniarze na warcie w UE
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
RBN przed szczytem NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Biało-czerwona nad Wilnem
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Śmierć przyszła po wojnie
Polsko-litewskie konsultacje
Ludzie bez twarzy
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Ostatnia niedziela…
Szkolenie na miarę czasów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Spędź wakacje z wojskiem!
„Jaguar” z Gujany
Szkolenie do walk w mieście
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Wsparcie MON-u dla studentów
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Miliardy na modernizację armii
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Nowy porządek w Europie
Lato pod wodą
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Oczy na Kijów
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Mark Rutte pokieruje NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO