moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze Mieczniki, czyli wzmacniamy Marynarkę Wojenną RP

Fregaty rakietowe Miecznik będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami, jakie powstały w polskich stoczniach. Marynarka Wojenna RP nigdy nie miała jednostek o porównywalnych zdolnościach bojowych w zakresie rażenia celów powietrznych, morskich i lądowych. W PGZ Stoczni Wojennej rozpoczęto budowę pierwszego Miecznika. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Z technicznego punktu widzenia – dla nowoczesnej, sterowanej cyfrowo maszyny do obróbki i cięcia metalu – to nie było żadne wyzwanie. Po wprowadzeniu przez operatora niezbędnych danych automat potrzebował zaledwie pięciu minut, aby z kilkumetrowego arkusza stali o grubości 9,5 mm wyciąć prostokątny element, który za jakiś czas stanie się częścią poszycia nowego okrętu wojennego. A jednak to wydarzenie przejdzie do historii Marynarki Wojennej RP. Uroczystość, która w żargonie ludzi morza, jest określana jako „palenie blach”, oznacza rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech fregat rakietowych Miecznik dla polskich sił zbrojnych.

Nowa jakość dla polskiej marynarki

REKLAMA

– Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, które stanowi kolejny etap naszych działań. Ich celem jest wzmocnienie Marynarki Wojennej RP. Dwa lata temu podpisywaliśmy umowę dotyczącą zamówienia w polskiej stoczni nowych fregat. Dzięki współpracy z Wielką Brytanią, z firmą Babcock i innymi firmami wchodzącymi w skład konsorcjum, teraz uczyniliśmy kolejny krok naprzód – mówił w środę w Gdyni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W wydarzeniu, które miało miejsce w PGZ Stocznia Wojenna, wzięli udział również minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szef MON-u podkreślał, że Mieczniki będą istotnym wzmocnieniem potencjału bojowego polskiej armii, a nasz kraj mimo zmian geopolitycznych (takich jak rozszerzenie NATO o kolejne kraje nadbałtyckie, czyli Finlandię i Szwecję) nadal musi dbać o bezpieczeństwo morskie. – Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła Marynarki Wojennej RP nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślał Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapewnił, że „trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej marynarce wojennej”. – Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą – zaznaczył. Dodał, że nowe jednostki posłużą polskim marynarzom do wypełniania misji nie tylko na Bałtyku, lecz także na oceanach, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu.

Szansa dla rodzimej zbrojeniówki

Z kolei Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który pełni nadzór właścicielski nad PGZ-em, zwrócił uwagę, że budowę okrętu powierzono stoczni uchronionej pięć lat temu przed bankructwem. – W 2017 roku stocznia została przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową i zaczęło się jej nowe życie związane z dokapitalizowaniem kwotą 300 mln zł. Było to konieczne, aby stocznia mogła udźwignąć projekt budowy tak dużych okrętów wojennych – przypomniał minister Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad przepisami, które umożliwią dokapitalizowanie PGZ-etu kwotą prawie 13 mld zł. – Chcemy przy okazji rozbudowy polskich sił zbrojnych rozwinąć krajowy przemysł zbrojeniowy. Ta wielka kwota ma posłużyć odbudowie jego potencjału. Ma spowodować, że polski żołnierz, polski marynarz będą otrzymywać broń, która powstała w polskich zakładach, karabinki Grot, pociski Piorun, haubice Krab – obiecywał Jacek Sasin. – Będziemy produkować w Polsce nowoczesne modele uzbrojenia, które dzisiaj są sprowadzane z Korei Południowej, czyli czołgi K2 i armatohaubice K9 – zapowiedział.

Zgodnie z deklaracjami PGZ-etu budowa pierwszego Miecznika zakończy się w 2026 roku. Sebastian Chwałek, prezes koncernu, podkreśla, że dzięki temu programowi holding zyska nowe zdolności i wiedzę, która zaprocentuje przy innych projektach zbrojeniowych. Ale nie tylko. – Realizacja projektu Miecznik pozwoli utworzyć około 2 tys. miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w program – podał Sebastian Chwałek.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza morski „Dragon”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ferie w mundurze
Wojenny bohater na szubienicy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Leopardy jadą na poligon
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Przerwany lot „Orlika”
Dobrowolsi – czas start!
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ostrożnie! Czołgi na drodze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Którą drogą do armii?
Zamiana po włosku
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO