moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szansa na kolejne strzelnice

Na pierwsze trzy tegoroczne konkursy „Strzelnica w powiecie” wpłynęło 145 ofert, ale dotacje ostatecznie przyznano 125 wnioskom. Wśród zwycięskich projektów najwięcej jest tych dotyczących utworzenia strzelnic wirtualnych. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło start kolejnej edycji konkursów.

Pierwsze tegoroczne konkursy programu „Strzelnica w powiecie” ruszyły w styczniu. Samorządy mogły ubiegać się o dotacje na budowę klasycznych obiektów lub utworzenie strzelnic wirtualnych czy pneumatycznych. Na oferty MON czekało do marca. Do tego czasu wpłynęło 145 zgłoszeń.

 

Najpopularniejsze są strzelnice wirtualne

– 20 zgłoszeń odrzuciliśmy głównie z powodów formalnych. Część była przygotowana na starych arkuszach, inne nie miały niezbędnych załączników, np. regulaminu strzelnicy, a niektóre wpłynęły już po terminie – tłumaczy ppłk dr Bogumił Krupiński, szef Wydziału Współpracy z Partnerami Społecznymi CWCR.

Ostatecznie 125 ofert zakwalifikowało się do przyznania dotacji. 111 z nich dotyczy utworzenia strzelnic wirtualnych. Mają one powstać m.in. w Czarnym Dunajcu (przyznana dotacja to 127 tys. zł.), Słupsku (160 tys. zł ) i Jeleniej Górze (196 tys. zł). – Najczęściej plany zakładają utworzenie ich w szkołach prowadzących certyfikowane wojskowe klasy mundurowe lub oddziały przygotowania wojskowego, ale zdarzyły się także ośrodki i domy kultury czy remizy strażackie – mówi ppłk Krupiński. Łączna kwota przyznanych dotacji w tym konkursie to ponad 18 mln zł.

Dziewięć zwycięskich ofert zakłada utworzenie strzelnic pneumatycznych. To wnioski złożone m.in. przez powiaty: lubartowski, sierpecki oraz gminy Legionowo i Bogatynia (dotacja po 300 tys. zł). W sumie MON przeznaczy na ten cel 2 mln 504 tys. zł. Zarówno strzelnice wirtualne, jak i pneumatyczne mają powstać jeszcze w tym roku.

Z kolei pula przeznaczona na budowę strzelnic klasycznych wynosi ponad 14,6 mln zł. – To najbardziej wymagający z konkursów – przyznaje ppłk Krupiński i tłumaczy, że nie chodzi wyłącznie o koszty inwestycji, ale też samą budowę tego typu obiektów, spełnienie określonych warunków czy znalezienie wykonawców. Tym razem wymogi konkursowe spełniło pięciu z ośmiu oferentów. Najwyższą dotację – w wysokości 4 mln zł – otrzyma gmina Kożuchów, natomiast po 3 mln zł ma trafić do gminy Grudziądz i powiatu janowskiego. Na nieco mniej (bo 2,5 mln zł) może liczyć gmina Rawicz, a nieco ponad 2 mln – Gliwice. – Ponieważ są to duże inwestycje, a samorząd musi pokryć co najmniej 20% kosztów budowy, tego typu obiekty mogą powstać do końca przyszłego roku – informuje ppłk Krupiński.

Szansa dla następnych

Teraz kolejne samorządy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego mają szansę na zdobycie funduszy. MON ogłosiło nowe edycje konkursów na utworzenie strzelnic: wirtualnej i pneumatycznej. Te pierwsze mają zapewnić wykonywanie strzelań z użyciem bezprzewodowych, laserowych symulatorów (replik) dla minimum czterech osób. Użytkownicy systemu mają mieć możliwość prowadzenia strzelań statycznych i dynamicznych na różne odległości i o różnym stopniu zaawansowania, np. ćwiczeń w obserwacji czy strzelań na celność i skupienie. Zwycięzcy będą mogli liczyć na 200 tys. zł dotacji.

W przypadku strzelnic pneumatycznych kwota dofinansowania będzie mogła wynieść nawet 300 tys. zł. Tego typu obiekty mają umożliwić wykonywanie strzelań z karabinków i pistoletów pneumatycznych na odległość minimum 10 m co najmniej pięciu osobom jednocześnie. Strzelnice mają być wyposażone w: m.in. kulochwyty (wychwytywacze śrutu) i tarczociągi (urządzenia do transportu tarcz strzelniczych) z możliwością zmiany odległości zatrzymania tarcz.

Samorządy zainteresowane udziałem w konkursie muszą przysłać oferty do 26 maja na adres Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa). Dodatkowe informacje można uzyskać w CWCR-ze pod numerami telefonów: 261 877 739, 261 877 798 lub 261 877 721. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do 30 czerwca 2023 roku.

Program „Strzelnica w powiecie” jest organizowany od 2018 roku. Początkowo zakładał budowę wyłącznie obiektów terenowych, ale w 2021 r. jego formuła została rozszerzona o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. W ramach tego projektu powstały w sumie 152 strzelnice: 4 klasyczne, 138 wirtualnych i 9 pneumatycznych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WCR Słupsk

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO