moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na pięciolecie intensywne szkolenie

Struktura 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej istnieje dopiero 5 lat. Wczoraj w całym województwie w trybie szkolenia rotacyjnego szkoliło się blisko 800 żołnierzy.

Terytorialność to jedno z głównych założeń funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W województwie kujawsko-pomorskim na prawie dwa miliony mieszkańców przypada ponad 2200 terytorialsów. W miniony weekend żołnierze WOT z Kujaw i Pomorza, rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy. Tym razem w każdym z trzech batalionów (Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu), jak i w samodzielnych kompaniach w sztabie brygady (w Bydgoszczy) jednocześnie.

Różne kierunki, różne zadania, jedna potrzeba

REKLAMA

O tym, że proces szkoleniowy jest ważny i że uczyć trzeba się przez cały czas, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego, aby działania były spójne z ewentualnym zagrożeniem terytorialsi ćwiczą bardzo różne kompetencje.

W Bydgoszczy żołnierze-ochotnicy w ramach służby w kompanii logistycznej, uczyli się jak rozstawiać kuchnię polową w terenie. Jak gotować na niej m.in. tradycyjną wojskową grochówkę czy odgrzewać kiełbasę. Dodatkowo pokazano im i mogli przećwiczyć, w jaki sposób działa i jak obsługiwać cysternę wodną, jak bezpiecznie podnosić i przewozić obiekty dużych gabarytów. Każdy mógł również przećwiczyć to jak założyć opatrunek medyczny i przypomnieć sobie podstawy z terenoznawstwa. Poinformował por. Damian Frӧhlich – dowódca kompanii logistycznej.

W Toruniu żołnierze ćwiczyli m.in. jazdę nocną w kolumnie, na drogach i bezdrożach w trudnych warunkach terenowych bez użycia świateł, używając jedynie noktowizorów. Poruszali się wojskowymi pojazdami typu jelcz i star. Dodatkowo ćwiczyli rozwijanie i zwijanie poszczególnych elementów logistycznych i użycie sprzętu w działaniach opóźniających i obronnych. Powiedział ppor. Marcin Walkiewicz dowódca plutonu logistycznego 81 batalionu lekkiej piechoty.

Ppor. Wiktor Wobszal z 82 blp w Inowrocławiu poinformował, że w trakcie tego weekendu żołnierze korzystali z jednego z najbardziej innowacyjnych miejsc treningowych w Polsce, tzw. kill house. Dzięki czemu mogli poznać sposoby walki w terenie zurbanizowany (CQB) i przejścia z zielonej do czarnej taktyki. Uczestnicy ćwiczyli obserwacje każdego ze strategicznych miejsc, m.in. okien, piwnicy, dachów i wnęk budynku. „Obecnie większość działań wojennych ma miejsce w terenie zurbanizowanym, dlatego właśnie tak ważne jest, aby żołnierze mogli przećwiczyć te zagadnienia.”- podsumował dowódca plutonu z 82 batalionu lekkiej piechoty.

W Grudziądzu żołnierze m.in mogli przećwiczyć realne orientowanie się na mapie i zestawić to z poznanymi już elementami taktyki. Zajęcia były przeprowadzone w formie marszu w stałym rejonie odpowiedzialności. „Obecnie ludzie z reguły nie potrafią odnaleźć się na mapie. Często korzystają z tzw. GPS-a w telefonie czy map Google. W trakcie realnego zagrożenia takie rozwiązania nie będą funkcjonować. Dlatego też uczymy naszych żołnierzy najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów dotarcia do określonych, realnych punktów w terenie.” Powiedział o zajęciach instruktor st.szer. Mateusz Gorzka.

Brygada na 5

Dowódca brygady płk. Krzysztof Stańczyk zaznacza, że jego żołnierze działają na bardzo wielu różnych kierunkach. Na początku działania były skupione przede wszystkim na pozyskaniu infrastruktury, doborze odpowiedniej kadry, jak i na rozpoczęciu cyklu szkoleniowego. Obecnie żołnierze przechodzą do praktycznych i realnie potrzebnych szkoleń, a samo formowanie brygady zakończy się właśnie w tym roku powołaniem ostatniego 84 batalionu we Włocławku.
Choć brygada funkcjonuje pięć lat, dowódca ocenia ją na „4,5, dlatego że jest jeszcze wiele obszarów w których się szkolimy i w których umiejętności dopiero pozyskujemy, my jako żołnierze czy dowódcy”.

Być może Wojska Obrony Terytorialnej są właśnie dla Ciebie. Być może jesteś zainteresowany poszerzaniem swoich kompetencji i chcesz być odpowiedzialny za siebie, swoich bliskich i za lokalną społeczność.
Jeśli jesteś pełnoletni, jesteś obywatelem Polski i nie byłeś karany, a chcesz wstąpić do WOT, udaj się do najbliższego Regionalnego Centrum Rekrutacji i wstąp do WOT.

Tekst: ppor. Julia Rozworowska/ 8 K-PBOT

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Paulina Moskal, st. szer. Marek Biernacki

dodaj komentarz

komentarze


Modernizacyjne priorytety wojska
 
Pamięć o powstańcach styczniowych
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Ukraina czeka na czołgi
Desant w Forcie Bragg
Nowa strzelnica w Piastowie
Śladem profesjonalistów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Weź udział w konkursie katyńskim
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Styczniowy poligon terytorialsów
Dwie dekady WIM-u
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Dodatek już nie za klasę
The Fall of the Superpower Myth
Nie zmarnować szansy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Walczymy z imperium zła
SAROV w opcji
Terenowe motocykle II RP
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Z Radomia do Las Vegas
Przetarcie przed manewrami
Orlik w natowskiej misji
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Tons on Board
Armia Czerwona niesie śmierć
Droga do mistrzostwa
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Ochotnicy rozpoczynają służbę
To był wielki cios dla polskiej armii
Dłuższa służba się opłaci
Upominki dla tureckich dzieci
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
W hołdzie powstańcom styczniowym
4% PKB na Wojsko Polskie
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Ochotnicy do warszawskiej brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO