moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwa będzie ćwiczyć. Kto dostanie wezwanie?

W 2023 roku nawet 200 tys. osób może zostać powołanych do wojska na ćwiczenia. Wezwanie na szkolenie rezerwistów otrzymają głównie ci, którzy składali już przysięgę wojskową. Muszą poznać najnowszy sprzęt wojskowy i zweryfikować swoje umiejętności. Pisma z wojskowego centrum rekrutacji może się też spodziewać ok. 3 tys. osób bez przydziału mobilizacyjnego, m.in. prawnicy i lekarze.

„W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia, a także do 17 128 osób do służby zawodowej” – napisano w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument ma zostać przyjęty do końca tego roku.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wyjaśniał dziś podczas briefingu prasowego, kto może zostać wezwany na ćwiczenia. – Powoływani będą ci, którzy są już po przysiędze wojskowej i mają nadany przydział mobilizacyjny – powiedział płk Bryś. Przydział mobilizacyjny oznacza przypisanie danej osoby do konkretnego stanowiska w wojsku. Tacy rezerwiści, gdy pojawiają się w jednostkach, wiedzą już, co robić, ponieważ szkolą się w ramach ćwiczeń rezerwy na konkretnym stanowisku. – Celem ćwiczeń, w których wezmą udział, będzie zapoznanie ich z nowym sprzętem wojskowym oraz odświeżenie wyrobionych już nawyków – dodał szef CWCR.

Jednak na ćwiczenia mogą zostać wezwane także osoby, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem, choć przeszły kwalifikację wojskową i mają orzeczoną kategorię zdolności do służby. Jak wyjaśniał płk Bryś, będzie to „minimalna liczba, do 3 tys. osób”. Dodał, że wojsko może chcieć przeszkolić wykonujących zawód lekarza lub inny związany z medycyną, informatyka albo prawnika. – Będziemy takie osoby zapraszać do centrów rekrutacji i proponować im odbycie dwudniowego szkolenia. Jeśli ktoś będzie miał powód, by odmówić, na przykład zdrowotny, może to zrobić. Od decyzji powołującej na ćwiczenia będzie można się odwołać, tak jak od każdej innej decyzji administracyjnej – tłumaczył szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Dwudniowe ćwiczenia będą prowadzone w weekendy. Powołane na nie osoby poznają podstawy wojskowego rzemiosła i wojskowy sprzęt.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wyjaśniał dziś podczas briefingu prasowego, kto może zostać wezwany na ćwiczenia. Fot. CWCR

Wojskowi specjaliści od rekrutacji podkreślają, że prośba o stawienie się w centrum rekrutacji nie jest równoznaczna z powołaniem na ćwiczenia. – Dopiero po upewnieniu się, że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia – wyjaśniła ppłk Justyna Balik, oficer prasowy CWCR.

Przepisy zakładają, że na ćwiczenia wojskowe są powoływane osoby z tzw. pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego jej rodzaju oraz nie ukończyły 55. roku życia. – W myśl ustawy o obronie ojczyzny przez pojęcie „uregulowany stosunek do służby wojskowej” należy rozumieć nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do pasywnej rezerwy – powiedziała ppłk Balik. Dodała, że wojskowe centra rekrutacji są odpowiedzialne za skierowanie danych osób na ćwiczenia. Natomiast zapotrzebowanie na żołnierzy zgłaszają jednostki wojskowe. – Wojskowe centra rekrutacji dostarczają wezwania i przygotowują zasoby, aby żołnierz rezerwy mógł się szkolić – wyjaśniła ppłk Balik.

Szkolenie rezerw to jeden z priorytetów wojska. W 2020 roku plany dotyczące ćwiczeń pokrzyżowała pandemia. Natomiast w październiku 2021 roku, gdy sytuacja epidemiczna nadal nie była najlepsza, w ćwiczeniach uczestniczyli jedynie żołnierze rezerwy mający szczególnie ważne dla sił zbrojnych umiejętności, na przykład obsługi radiostacji nowego typu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: A. Wolska, CWCR

dodaj komentarz

komentarze

~Brete
1671274080
Czyli co niewolnictwo w polsce? Bo to nie można nazwać inaczej niż niewolnictwem i zamordyzmem.
DF-7A-7A-58

Polskie MiG-29 dla Ukrainy
 
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Śmierć niegodna oficera
Nowatorskie manewry Marszałka
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O pomocy dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Karą mogła być tylko śmierć
To dobra ustawa dla wojska
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na trasie legendarnego biegu
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pod okiem rangersów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na ratunek „Rudemu”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Garnizon US Army na stałe
Wspólne zakupy amunicji
Celne oko strzelców CWZS-u
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
NATO podsumowało 2022 rok
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
NATO patrzy na wschód
Air Policing piątej generacji
Snowboardowy duet na medal
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Rajd przez fabrykę
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wojna w świecie popkultury
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Po wojnie będę szczęśliwy
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Milion Grotów dla sił zbrojnych
VIS na misję
Młot na dyktatora
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Pancerne wsparcie dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO