moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia

Gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, postanowił ograniczyć obowiązkowe ćwiczenia rezerwy. Decyzja spowodowana jest troską o zdrowie żołnierzy i ich rodzin podczas nasilającej się epidemii. Szkolenia, które trwają, zakończą się zgodnie z planem, a powołania na kolejne zostały wstrzymane. Wyjątkiem będą rezerwiści, którzy mają szczególnie ważne dla armii umiejętności.

Rok 2020 miał być rokiem szkolenia rezerw. Wojsko zamierzało wezwać do jednostek ok. 50 tys. osób. W marcu, ze względu na pandemię koronawirusa, generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego, podjął jednak decyzję o odwołaniu obowiązkowych ćwiczeń. Uzasadnił to m.in. troską o zdrowie żołnierzy.

W czerwcu, gdy sytuacja epidemiczna nieco się ustabilizowała, minister obrony Mariusz Błaszczak zaproponował ochotnicze ćwiczenia dla rezerwistów. Zgodnie z zaleceniem szefa MON jako priorytetowe były traktowane zgłoszenia od osób, które na skutek pandemii COVID-19 utraciły zatrudnienie. Jesienią, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powrócono też do obowiązkowych szkoleń. Rezerwiści stawili się m.in. w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia, 10 Samochodowym Pułku w Warszawie oraz 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia.

Niestety, nasilająca się obecnie pandemia sprawiła, że plany szkoleniowe znów musiały ulec zmianie. Wczoraj wieczorem poinformowali o tym przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – W trosce o zdrowie żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy służących w jednostkach wojskowych, a także ich rodzin, szef SGWP ograniczył obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz, zastępca szefa Zespołu Prasowego SGWP.

Co to oznacza? – Ćwiczenia już rozpoczęte zostaną przeprowadzone zgodnie z dotychczasowymi planami. Wstrzymane zostają natomiast powołania żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia, z wyjątkiem tych, którzy zdobyli już kiedyś szczególnie ważne dla sił zbrojnych specjalności, np. obsługi radiostacji. Jeśli taki żołnierz był w wojsku 5 czy 10 lat temu, gdy technika była zupełnie inna, to jego wiedza i umiejętności wymagają uaktualnienia i przeszkolenia na nowego rodzaju sprzęcie – wyjaśnia oficer. W takich przypadkach decyzja o powołaniu rezerwisty pozostanie w kompetencjach dowódców poszczególnych jednostek wojskowych.

Szczegółowe informacje na temat ćwiczeń wojskowych żołnierze rezerwy mogą uzyskać od wojskowych komendantów uzupełnień, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 15 bwd

dodaj komentarz

komentarze


Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Priorytety na szczyt NATO
Śmierć w sercu Azji
Wojna pod lupą
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Cyberparasol nad wyborami
Niebo bez dominacji
Musztra i marsz ubezpieczony
Koło zamachowe gospodarki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Twardy ma moc
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Strzała weterana” spaja środowisko
Ważne decyzje w Brukseli
Zbrodnicza farsa
Poznański gen wolności
Akcja na jeziorze
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Elektronika dla obrony powietrznej
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Równanie z „Iksem”
Grot A3 – zobacz jak wygląda
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ratunek z powietrza
Sprawdzian charakteru
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Okręt skrojony na Bałtyk
Atak w Porcie Elbląg
Sportowe jubileusze
Zasadzka w leśnych ostępach
Szermierze i pięściarki na podium
Polski wkład w operację „Overlord”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mundur, medale i duma
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bez zmian w emeryturach
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Przerzut Abramsów do Lublina
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Apetyt Smoka rośnie
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
AMW oferuje mieszkania
Strzelać jak Polacy
Ramię w ramię z Amerykanami
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO