moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca. Przed komisjami lekarskimi w całym kraju muszą się stawić głównie młodzi mężczyźni, którzy urodzili się w 2003 roku. Szacuje się, że ten obowiązek dotyczy około 220 tys. osób.

Szczegóły dotyczące kwalifikacji wojskowej wskazali w rozporządzeniach ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. Zgodnie z dokumentami obecna kwalifikacja ma potrwać na terenie całego kraju od 4 kwietnia do 8 lipca. Obejmie około 220 tysięcy osób.

Wezwanie, aby stawić się przed wojskową komisją, otrzymają przede wszystkim młodzi mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego. Tym razem są to osoby urodzone w 2003 roku. Kwalifikacja dotyczy jednak również tych, którzy urodzili się w latach 1998–2002, a nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także urodzonych w latach 2001–2002, którzy otrzymali od powiatowych komisji lekarskich orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Kwalifikacja obejmuje także kobiety, które urodziły się w latach 1998–2003 i mają wykształcenie przydatne w czynnej służbie wojskowej. Chodzi np. o uczennice i studentki szkół medycznych i weterynaryjnych, a także kierunków psychologicznych.

Przed komisją stawią się również osoby, które zgłosiły, że chcą przejść kwalifikację wojskową do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata (oczywiście jeśli do tej pory nie uzyskały określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej).

Wszystkich czekają podstawowe badania lekarskie oraz rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. Na podstawie badań i stosownie do kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej WKU zdecyduje o zakwalifikowaniu danej osoby. Ci, którzy przeszli kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Z kolei osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi będą musiały przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności mogą być poddane dodatkowemu badaniu. Wszyscy otrzymają książeczkę wojskową.

Kwalifikację organizują wojewodowie przy współpracy ze starostami, wójtami, burmistrzami, szefami wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wojskowych komendantów uzupełnień. Przeprowadza się ją w Polsce od 2009 roku, tj. od momentu zniesienia zasadniczej służby. Wojsko chce bowiem zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi z myślą o ich ewentualnej służbie w armii. Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie otrzymuje około 200 tys. osób. Obecność jest obowiązkowa.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WKU Bielsk Podlaski

dodaj komentarz

komentarze


Koniec bezkarności floty cieni?
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
USA: chcemy Grenlandii
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Krok po kroku przez kwalifikacje
Maj polskich żywych torped
Więcej mocy dla Orki
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Góral z ORP „Gryf”
Czekamy na F-35
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Piątka z czwartego wozu
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Zygalski” na wodzie
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Na tronie mistrza bez zmian
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Nowy europejski czołg
O bezpieczeństwie u prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Przeżyj to sam
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Good Morning, Orka!
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Warto iść swoją drogą
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Czas podwodniaków
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Polskie MiG-i dla Ukrainy
W cieniu dumy floty
Nowe Abramsy na horyzoncie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Jak zbudować armię przyszłości
PKW „Noteć” – koniec misji
Partnerstwo Polski i Litwy
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Amerykański szogun
Odpalili K9 Thunder
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Dyrygent w mundurze
Co nowego w przepisach?
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Pucharowy medal na desce
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO