moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
932 miliony za Pioruny

Już w przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę na ich dostarczenie, wartą ponad 930 milionów złotych, podpisali dzisiaj przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kolejny, duży kontrakt na dostawę specjalistycznego uzbrojenia dla Wojska Polskiego zawarto w siedzibie PGZ. W obecności ministra Antoniego Macierewicza umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, oraz Arkadiusz Siwko, prezes narodowego holdingu obronnego. Za ponad 1300 przeciwlotniczych rakiet Piorun i przeznaczonych do nich 420 zestawów startowych Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 932 miliony złotych.

Podczas uroczystości zawarcia tego lukratywnego kontraktu szef resortu obrony narodowej podkreślał, że nowa broń trafi już w 2017 roku do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz mocno podkreślał przy tym defensywny charakter kupowanego uzbrojenia. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister. Dodał, że zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpie tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił.

REKLAMA

Minister obrony poinformował również, że do MON dotarła dzisiaj propozycja rządu amerykańskiego dotycząca kontraktu na zakup rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. A w związku z tym nie jest wykluczone, iż umowa ta też zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz nie chciał jednak zdradzić ani jej wartości, ani tego, ile rakiet chcemy kupić. – To wszystko zostanie ujawnione przy podpisywaniu kontraktu – zadeklarował szef resortu.

Następca Gromu

Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry. Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry. Są również znacznie skuteczniejsze od niego. – Operator Pioruna dzięki ulepszonemu systemowi celowania nie tylko szybciej zauważa nadlatujący obiekt, ale może również zaprogramować pocisk do niszczenia konkretnego rodzaju statku powietrznego. Widząc śmigłowiec, przełącza rakietę i jej głowicę na sygnaturę wiropłatu. Analogicznie robi, widząc samolot czy też bezzałogowiec – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Meska.

Prace nad następcami używanych od 1995 roku pocisków Grom rodzimy przemysł rozpoczął w 2010 roku. MON wyłożyło wówczas 100 milionów złotych na program badawczy w tej sprawie, z terminem jego zakończenia do 2014 roku. Inżynierowie z Meska wykonali to zadanie, a przez półtora roku pociski przechodziły wojskowe próby i badania. Zakończyły się sukcesem, dzięki czemu możliwy stał się ich zakup i wprowadzenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1482262980
"Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry." ??? Przecież Grom ma zasięg 5,5km i pułap 3,5 km zwalczania celów , a nie zasięg 4km.
BF-B5-B1-1D

Przełomowy szczyt
 
Dla kogo tanie wczasy?
Święto Dowództwa Generalnego
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Szczyt NATO w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Umowa na Perkozy podpisana
Kierunek Düsseldorf
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ślązak lepiej uzbrojony?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Hańcza po raz pierwszy
Amerykańskie F-15 w Polsce
PKW Orlik wrócił do domu
Wizyta w PKW Łotwa
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Unowocześnianie MW RP
Piąta kadencja generała Konopki
Bramy dla generała
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Dwanaście razy złoto
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Światowi liderzy już w Madrycie
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Spektakl Kremla
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Prezydent i „niezwyciężeni”
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Szczęśliwa „Błyskawica”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Biden: gra na przeczekanie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Sojusz z inicjatywą
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Kierunek Liban
Zmiany kadrowe w WP
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
For Our Freedom and Yours
Zielone światło dla miliardów
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Święto Dowództwa Operacyjnego
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Pola walczy z SMA
Virtuti Militari ma 230 lat
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Szczyt nowych wyzwań
Śladem profesjonalistów
Dobrowolna służba dla absolwentów
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Gwardziści uczą medycyny pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO