moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
932 miliony za Pioruny

Już w przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę na ich dostarczenie, wartą ponad 930 milionów złotych, podpisali dzisiaj przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kolejny, duży kontrakt na dostawę specjalistycznego uzbrojenia dla Wojska Polskiego zawarto w siedzibie PGZ. W obecności ministra Antoniego Macierewicza umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, oraz Arkadiusz Siwko, prezes narodowego holdingu obronnego. Za ponad 1300 przeciwlotniczych rakiet Piorun i przeznaczonych do nich 420 zestawów startowych Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 932 miliony złotych.

Podczas uroczystości zawarcia tego lukratywnego kontraktu szef resortu obrony narodowej podkreślał, że nowa broń trafi już w 2017 roku do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz mocno podkreślał przy tym defensywny charakter kupowanego uzbrojenia. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister. Dodał, że zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpie tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił.

REKLAMA

Minister obrony poinformował również, że do MON dotarła dzisiaj propozycja rządu amerykańskiego dotycząca kontraktu na zakup rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. A w związku z tym nie jest wykluczone, iż umowa ta też zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz nie chciał jednak zdradzić ani jej wartości, ani tego, ile rakiet chcemy kupić. – To wszystko zostanie ujawnione przy podpisywaniu kontraktu – zadeklarował szef resortu.

Następca Gromu

Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry. Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry. Są również znacznie skuteczniejsze od niego. – Operator Pioruna dzięki ulepszonemu systemowi celowania nie tylko szybciej zauważa nadlatujący obiekt, ale może również zaprogramować pocisk do niszczenia konkretnego rodzaju statku powietrznego. Widząc śmigłowiec, przełącza rakietę i jej głowicę na sygnaturę wiropłatu. Analogicznie robi, widząc samolot czy też bezzałogowiec – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Meska.

Prace nad następcami używanych od 1995 roku pocisków Grom rodzimy przemysł rozpoczął w 2010 roku. MON wyłożyło wówczas 100 milionów złotych na program badawczy w tej sprawie, z terminem jego zakończenia do 2014 roku. Inżynierowie z Meska wykonali to zadanie, a przez półtora roku pociski przechodziły wojskowe próby i badania. Zakończyły się sukcesem, dzięki czemu możliwy stał się ich zakup i wprowadzenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1482262980
"Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry." ??? Przecież Grom ma zasięg 5,5km i pułap 3,5 km zwalczania celów , a nie zasięg 4km.
BF-B5-B1-1D

F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Wojsko ma ofertę dla cywili
Online z mistrzami sportu
Brawurowe zagony motorowe
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
PGZ będzie obecna na MSPO
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie odmładzają F-16
Most do współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby w Bolesławcu
F-16 kończą misję w Estonii
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Groty z granatnikiem
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 sekund Liberatora
Kolejne Groty dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Szkolenie wodne podhalańczyków
Oficer jak biała karta...
Współzawodnictwo rozwija
„Defender” – pracowity poligon saperów
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ułańska szarża
Krwawy Wołyń
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani znów staną na macie
Zbiegowie z innego świata
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnicy na ratunek
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO