moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!

Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To propozycja głównie dla pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy przerwę w nauce lub pracy chcieliby wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym. Tzw. szesnastki zorganizuje 15 jednostek. Zainteresowani już powinni się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów WOT.

– Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zaczniemy 25 czerwca, czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich chętnych, przede wszystkim jednak uczniów, studentów i nauczycieli – mówi st. szer. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 BOT. – Program „Wakacje z WOT” zawsze cieszył się na Podkarpaciu dużym zainteresowaniem. Sądzę, że w tym roku będzie podobnie – dodaje. 25 czerwca szkolenie podstawowe wystartuje także w 11 Małopolskiej BOT oraz 7 Pomorskiej BOT.

Program „Wakacje z WOT” (podobnie jak zimowe „Ferie z WOT”) został przygotowany z myślą o osobach młodych: pełnoletnich uczniach i studentach oraz ich nauczycielach, którzy wakacyjną przerwę w nauce postanowili przeznaczyć na szkolenie wojskowe. – Chcemy w ten sposób ułatwić im udział w szkoleniu i wykorzystać potencjał tych, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, a ze względu na obowiązki nie mogą tego zrobić w ciągu roku szkolnego czy akademickiego – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u.

Dowództwo WOT informuje, że w miesiącach wakacyjnych 16-dniowe szkolenia zostaną przeprowadzone w 15 jednostkach, w niektórych nawet dwukrotnie. Poza wymienionymi brygadami z Podkarpacia, Małopolski i Pomorza ochotników będą szkolić terytorialsi w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. – Ponadto większość brygad zorganizuje szkolenia wyrównawcze dla ochotników, którzy w przeszłości złożyli już przysięgę wojskową. Takie ośmiodniowe szkolenia przewidziano m.in.: na Podlasiu, w Małopolsce, na Mazowszu i Pomorzu – dodaje Martyna Wojenka z Zespołu Prasowego Dowództwa WOT.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie wakacji nie różni się od programu obowiązującego podczas szkolenia prowadzonego w innych terminach w ciągu roku. Kandydaci na terytorialsów będą musieli wykazać się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobiorą broń i umundurowanie, a następnie przez dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w wojskach obrony terytorialnej muszą jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej. Kandydaci na terytorialsów powinni zgłosić się do wojskowych centrów rekrutacji lub skontaktować się z mobilnymi rekruterami WOT. Wniosek o powołanie można złożyć także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO