moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uzbrojenie dla Mieczników

Realizacja projektu Miecznik przebiega zgodnie z planem – zapewnia Agencja Uzbrojenia, która odpowiada za zakup okrętów obrony wybrzeża klasy fregata rakietowa. O tym, jaka broń zostanie zamontowana na Miecznikach, poinformował ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji. Nowoczesne uzbrojenie dostarczą m.in. polscy, brytyjscy i włoscy producenci.

Na początku marca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie fregaty rakietowe Miecznik powstaną na podstawie projektu przygotowanego przez brytyjską firmę Babcock (bazującego na fregatach Arrowhead 140). Teraz konsorcjum PGZ Miecznik prowadzi negocjacje handlowe ze spółkami Thales UK i MBDA UK w sprawie dostawy kluczowych technologii i podsystemów, które będą zamontowane na okrętach.

Tymczasem ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia odpowiedzialnej za zakup fregat dla SZRP, zapewnił, że realizacja projektu przebiega zgodnie z planem. – Fregaty powstaną na podstawie platformy AH140 i będą posiadały ZSW Tacticos, pociski CAMM i RBS, torpedy MU-90, armaty 76 i 35 mm, radary obserwacji i kierowania uzbrojeniem, sonar podkilowy i holowany oraz hangar dla śmigłowca – napisał w mediach społecznościowych ppłk Płatek.

Rzecznik Agencji potwierdził, że 35-mm armatę Miecznika dostarczy rodzimy przemysł i będzie to system OSU-35 z firmy PIT-Radwar. Na fregatach pojawi się także doskonale znana naszym marynarzom włoska armata 76 mm, czyli OTO Melara 76 mm Super Rapido (stanowi podstawowe uzbrojenie ORP „Ślązak”).

W wypadku pozostałego uzbrojenia przeznaczonego do zwalczania okrętów nieprzyjaciela także postawiono na sprawdzone i znane w polskiej marynarce rozwiązania. Chodzi na przykład o lekkie torpedy MU-90, którymi można zwalczać zarówno jednostki nawodne, jak i podwodne. Znajdują się one nie tylko w uzbrojeniu rodzimych śmigłowców morskich, lecz także fregat ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP „Gen. K. Pułaski”. Torpedy mają masę około 300 kg i mogą osiągać prędkość 50 w. (czyli około 90 km/h). Ich zasięg maksymalny wynosi około 25 kilometrów.

Jakie rakiety przeciwokrętowe znajdą się w wyposażeniu okrętów typu Miecznik? Będą to pociski RBS-15 Mk3. Są to jedne z najnowocześniejszych konstrukcji w swojej klasie. Przy użyciu 200-kg głowicy bojowej mogą razić cele oddalone nawet o 200 km. Marynarka Wojenna RP używa ich od siedmiu lat, od kiedy weszły do uzbrojenia trzech okrętów rakietowych klasy 660M, czyli ORP „Grom”, ORP „Piorun” i ORP „Orkan”.

Przeciwlotnicze możliwości

Jednym z najważniejszych zadań fregat rakietowych Miecznik będzie zwalczanie wrogich statków powietrznych – nie tylko samolotów czy śmigłowców, lecz także dronów. O możliwościach jednostek w tym zakresie zdecyduje połączenie trzech kluczowych systemów – zintegrowanego systemu walki (dostarczy go Thales UK), radarów (także Thales UK) oraz pocisków przeciwlotniczych (dostarczy je MBDA UK). W wypadku ZSW chodzi o system Tacticos, natomiast nie wiadomo jeszcze, w jaki system radarowy zostaną wyposażone Mieczniki. W grę wchodzi znany z brytyjskich fregat rakietowych Typ 31 radar z pojedynczą anteną rotacyjną (NS-200) lub rozwiązanie wybrane m.in. przez Finów, czyli radar ze stacjonarnymi (nieruchomymi) antenami ścianowymi (SM-400).

Jeśli chodzi o system walki przeciwlotniczej, czyli pociski, to najprawdopodobniej marynarka zdecyduje się na rakiety CAMM- ER. Nie wiadomo jednak na razie, w jakiej konfiguracji będą ich wyrzutnie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: www.arrowhead140.com

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648624740
Napad FR na Ukrainę dowiódł, że rola floty na tak małych akwenach jak np. Bałtyk jest nieistotna a koszt twórcza. Wszystko można zrobić pociskami przeciwokrętowymi z brzegu lub śmigłowców lub samolotów.
C0-8E-8A-A5
~KAM_CA
1647973800
A gdzie Phalanx ? OPL ? Po co budowac takie jednostki, w to samo uzbroic mozna wasze stelth patrolowce ktore budowaliscie 10 lat. Jaka admiralicja i politycy taka marynarka. Budujecie statki do stawiania min. Taktyka zostala zmieniona po 2 wojnie swiatowej? Teraz jak bedziecie uciekac to na tylach bedziecie minowac ? Bez ladu i skladu cala ta marynarka. Moze pora zrobic tam czystki.
E8-12-61-F2

Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nie szpital, a instytut
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO