moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biden: USA będą bronić każdego skrawka NATO

Stany Zjednoczone będą bronić każdego skrawka terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej potęgi. Atak na jeden kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego jest atakiem na nas wszystkich. A nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5 jest święte – zapewnił Joe Biden. Prezydent USA przyznał, że ryzyko rosyjskiej agresji na Ukrainę nadal jest realne.

We wtorek wieczorem polskiego czasu Joe Biden wystąpił na konferencji prasowej w Białym Domu, na której przedstawił aktualną sytuację polityczną w stosunkach z Rosją. – Stany Zjednoczone są przygotowane na wszystkie możliwe scenariusze wydarzeń. Jesteśmy gotowi, by wspólnie z naszymi sojusznikami prowadzić działania dyplomatyczne w celu poprawy bezpieczeństwa w Europie. Ale jesteśmy także gotowi, by zdecydowanie zareagować na rosyjski atak na Ukrainę, co wciąż jest realne – zapewnił Biden.

Prezydent USA postawił taką diagnozę mimo rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, która odbyła się w weekend, oraz deklaracji rosyjskich władz o chęci poszukiwania politycznego wyjścia z kryzysu i rozpoczęcia wycofywania wojsk spod granicy z Ukrainą. – Byłby to krok w dobrą stronę, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy – zaznaczył Biden. Według amerykańskiego wywiadu, Rosja w tamtym rejonie nadal ma rozlokowanych ponad 150 tys. żołnierzy i wciąż jest zdolna do zbrojnego ataku.

Prezydent poinformował, że przedstawił Putinowi plan wyjścia z kryzysu. – Proponujemy nowe środki kontroli zbrojeń, nowe mechanizmy zwiększające przejrzystość działań i nowe strategiczne środki stabilizacji. Środki te miałyby zastosowanie do wszystkich stron, NATO i Rosji – mówił Biden. – Dopóki jest nadzieja na rozwiązanie dyplomatyczne, które zapobiegnie użyciu siły i pozwoli uniknąć niewiarygodnego ludzkiego cierpienia, będziemy podążać tą drogą – zapewnił.

Jak jednak zaznaczył, poszukiwanie politycznych sposobów na rozładowanie napięcia ma swoje granice. – Nie złamiemy naszych podstawowych zasad. Narody mają prawo do suwerenności i integralności terytorialnej. Mają swobodę prowadzenia samodzielnej polityki i wyboru, z kim będą współpracować – powiedział prezydent. Było to nawiązanie do jednego z żądań Rosji, by NATO zadeklarowało, że Ukraina nigdy nie wstąpi do Sojuszu.

Prezydent Biden jasno zadeklarował, że ani Stany Zjednoczone, ani NATO nie są wrogami Rosji i nie mają zamiaru destabilizować sytuacji w tym kraju. Przypomniał także, że Sojusz nie ma na Ukrainie rozlokowanych wyrzutni rakietowych i nie ma zamiaru wysyłać tam wojsk. – Nie jesteście naszym wrogiem. I nie wierzę, że chcecie krwawej, niszczycielskiej wojny z Ukrainą. Krajem i narodem, z którymi łączą was tak głębokie więzi rodzinne, historyczne i kulturowe – zwrócił się do rosyjskiej opinii publicznej.

– Jeśli Rosja dokona inwazji w nadchodzących dniach lub tygodniach, koszty ludzkie dla Ukrainy będą ogromne. Równie ogromne będą koszty strategiczne dla Rosji – mówił Biden. Jak zapewnił, Moskwa spotka się wówczas z „przytłaczającym międzynarodowym potępieniem”, a świat nie zapomni, że to „Rosja wybrała niepotrzebną śmierć i zniszczenie”. Dodał, że reakcja będzie zdecydowana, i Zachód jest w tej sprawie zjednoczony.

– Stany Zjednoczone będą bronić każdego skrawka terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej potęgi. Atak na jeden kraj NATO jest atakiem na nas wszystkich. A nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5 jest święte – podkreślił Joe Biden. Przypomniał, że Stany Zjednoczone wysłały już do Europy Środkowej dodatkowe siły, podobnie uczyniła już część sojuszników z NATO. Zaznaczył także, że solidarne podejście do obrony NATO obejmuje również ataki w cyberprzestrzeni.

– Jeśli nie będziemy opowiadać się za wolnością tam, gdzie dzisiaj jest zagrożona, jutro z pewnością zapłacimy wyższą cenę – zakończył Joe Biden.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: The White House/flicr

dodaj komentarz

komentarze


Uwaga, transformacja!
 
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Serwis K9 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Zapraszamy na Festiwal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO