moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia

21 grudnia to Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. – Jesteśmy im winni pamięć, a ich postawy kształtują postawy żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości. Przed Centrum Weterana w Warszawie złożono kwiaty i zapalono znicze.

10 lat temu pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddało życie na misji. Zostali zaatakowani przez tych, którzy w imię własnych interesów atakowali siły sojusznicze w Afganistanie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach. To właśnie w rocznicę tragicznych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Minister obrony wspominał także innych żołnierzy, którzy wierni złożonej wojskowej przysiędze na przestrzeni wielu lat oddali życie za Polskę. – Państwo polskie dba o to, aby zapewnić godne życie ich najbliższym, ale także wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy atakują polskich wojskowych – podkreślił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Przypomniał, że również dziś nasi żołnierze służą poza granicami Polski, pod szyldem ONZ, NATO i UE są obecni w Rumunii, Kosowie, Iraku, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech i na Łotwie. – Jeśli jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, możemy oczekiwać od nich solidarności, gdybyśmy potrzebowali wsparcia – mówił Mariusz Błaszczak.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie. O godzinie 9.00 przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zebrali się przedstawiciele władz państwowych, rodzajów sił zbrojnych, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę poza granicami kraju. Wysłuchali Apelu Pamięci oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych.

Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne uroczystości miały skromny charakter. – Chcieliśmy, aby w tym szczególnym dniu byli z nami ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście. Dlatego prowadziliśmy na naszym profilu na Facebooku transmisję online uroczystego apelu – mówi Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów z okazji Dnia Pamięci. „Światełko dla naszych towarzyszy broni”, „Pamiętamy i wracamy wspomnieniami do wszystkich, którzy zapłacili największą cenę”, „Chwała bohaterom” – pisali internauci.

Od godziny 11.00 przy pomniku obok Centrum Weterana wieńce składali przedstawiciele organizacji pozarządowych, zrzeszających m.in. weteranów, kombatantów, policjantów. – Zawsze jesteśmy tu obecni 21 grudnia. To nasza powinność, aby pamiętać o kolegach z misji, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Anna Krygiel, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” dodaje: 21 grudnia jest dla nas ważną datą. W tym dniu spotykamy się i wspominamy naszych bliskich.

Wieczorem, po zmroku, na elewacji stadionu PGE Narodowy zostanie wyświetlona iluminacja przypominająca o 121 polskich żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie służąc na misjach.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju obchodzony jest od 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Podczas misji w Afganistanie poległo 43 polskich wojskowych oraz jeden cywilny ratownik medyczny, w Iraku – 22 żołnierzy. Od 1953 roku podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło w sumie 120 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Mariusz Sybilski/Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
 
PKW Orlik wrócił do domu
Przeprawa przez Wisłę
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Uratować życie na polu walki
Amerykańskie F-15 w Polsce
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Coraz więcej Rosomaków w armii
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Przewrót majowy
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina wyklucza ustępstwa
Resortowe kolonie i obozy
„Defender” otworzył ogień
Minister o zmianach w wojsku
Spotkaj się ze specjalsami
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Medale za walkę z COVID-19
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Aktualizacja Pustelnika
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ochotnicy do wojska
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Polscy żołnierze na podium
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Porozumienie WOT i PKP
Droga ku liczniejszej armii
Passex z sojusznikami
Symboliczne lwowskie pojednanie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Kolejne baterie „Wisły”
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Gotowi na pojedynek!
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Bitwa o Kamień Stołpecki
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Polacy na Monte Cassino
Lotnicza strona „Defendera”
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
F-15 w Łasku
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Raport podkomisji smoleńskiej
Ottokar przyspiesza
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Rakietowa rewolucja
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO