Październik w Czarnej Dywizji to czas szkoleń poligonowych i realizacji różnego rodzaju zadań taktycznych. Zwieńczeniem tych wysiłków będzie realizowane w ostatnim tygodniu miesiąca na żagańskim poligonie ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Borsuk-21.
W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, od 13 października szkolą się pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ). Drawskie obiekty szkoleniowe są areną zmagań polsko-amerykańskich wojsk w ramach międzynarodowego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Victory Eagle-21. Ćwiczenie to potrwa do końca miesiąca. Głównym jego założeniem jest doskonalenie prowadzenia wspólnych działań oraz budowanie wzajemnego zaufania w trakcie realizacji zadań bojowych pomiędzy polskimi i amerykańskimi żołnierzami.
Najważniejsza część ćwiczenia rozpoczęła się 17 października, a jej głównym celem jest realizacja działań taktyczno-ogniowych zarówno przez pododdziały amerykańskie, jak i polskie.
Oprócz ćwiczącego pododdziału, czyli 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 WBZ, w szkoleniu bierze udział dowództwo i sztab brygady, które występuje w roli kierownictwa ćwiczenia oraz polskie pododdziały wojsk obrony terytorialnej, artylerii i sił powietrznych.
Równocześnie z Victory Eagle lubuscy zmotoryzowani realizują ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Gepard -21, które polega na sprawdzeniu zdolności pododdziałów do realizacji zadań bojowych oraz zgrywaniu dowództw i sztabów w czasie działań wojsk w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.
W tym samym czasie żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa uczestniczyli we wspólnym polsko-amerykańskim szkoleniu pododdziałów zmechanizowanych. Żołnierze kompani zmechanizowanej realizowali działania taktyczne wraz z żołnierzami amerykańskimi z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Taktycznej (1ABCT). Podczas szkolenia porównywano sposoby działania oraz możliwości uzbrojenia. Pomocny w tej sprawie okazał się stół plastyczny. Ponadto świętoszowscy pancerniacy realizowali ćwiczenie polegające na przemieszczeniu sprzętu po drogach publicznych na dużą odległość, co było jednym z ważniejszych sprawdzianów wojskowych elementów odpowiedzialnych za planistyczne i logistyczne wykonanie tego zadania.
Jednak najważniejszym wydarzeniem szkoleniowym zwieńczającym konglomerat jesiennych przedsięwzięć będzie ćwiczenie pk. Borsuk-21. Ćwiczenie to stanowi kontynuację trzyletniego cyklu ćwiczeń z wojskami Czarnej Dywizji i zostało poprzedzone treningami sztabowymi i ćwiczeniami dowódczo–sztabowymi, a także ćwiczeniem epizodycznym pk. Tarnica-21. Uwzględniono także wnioski z udziału w ćwiczeniu pk. Combined Resolve XIII.
Z ćwiczeniem Borsuk-21 powiązane będą również inne ćwiczenia. Głównie ćwiczenie taktyczno-specjalne kompanii chemicznej pk. Drama-21 prowadzone przez Dowódcę 5. pułku chemicznego z Tarnowskich Gór oraz ćwiczenie taktyczno-logistyczne 11. batalionu remontowego pk. Lew-21.
Ćwiczenie Borsuk-21 zostanie przeprowadzone na żagańskim poligonie w terminie 25 - 29 października br. i prowadzone będzie w formie ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wykorzystywany zostanie także system symulacyjny JCATS. Głównym ćwiczącym i jednocześnie poddanym sprawdzeniu będzie 34. Brygada Kawalerii Pancernej (34BKPanc), tworząca moduł szkoleniowy, w skład którego weszły etatowe pododdziały brygady uzupełnione żołnierzami rezerwy oraz pododdziałami przydzielonymi z innych jednostek dywizji. Celem ćwiczenia będzie sprawdzenie przygotowania 34BKPanc do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem.
W trakcie tygodniowego szkolenia poligonowego przyjęto do sprawdzenia i praktycznej realizacji wiele zagadnień taktycznych, z których najważniejsze będą planowanie działań, wykonywanie zadań ogniowych, czy prowadzenie natarcia w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i obrony w opanowanym obiekcie oraz odparcie kontrataku przeciwnika. Ważne również będą aspekty współpracy z elementami układu pozamilitarnego w rejonie odpowiedzialności oraz działanie w trakcie i po zdarzeniach CBRN, czyli prowadzenie likwidacji skażeń, a także organizacja współdziałania z pododdziałami obrony terytorialnej.
Źródło: 11 DKPanc
autor zdjęć: Źródło: 11 DKPanc
komentarze