Będą mniejsze, bardziej odporne na zniszczenia i zabezpieczone przed fałszerstwem. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzić w przyszłym roku nowy wzór legitymacji dla żołnierzy zawodowych. Wyglądem będą przypominać dowód osobisty. Dotychczasowe dokumenty pozostają ważne do końca 2026 roku.
Legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem osobistym, który służy do identyfikacji i potwierdza, że pełni on wojskową służbę zawodową. Oprawiona w sztywną okładkę książeczka ma wymiary 102 × 70 mm i składa się z 14 stron jasnozielonego papieru ze znakami wodnymi. Inny wzór legitymacji mają generałowie, inny oficerowie, podoficerowie i szeregowi zawodowi.
Poliwęglan, nie papier
Niebawem jednak papierowe legitymacje odejdą do lamusa. MON chce wprowadzić bowiem nowoczesną formę dokumentu, na wzór dowodu osobistego. Projekt zmian w rozporządzeniu jest już gotowy. Zgodnie z propozycjami nowa legitymacja będzie miała jeden, taki sam wzór dla wszystkich żołnierzy zawodowych (bez rozróżniania korpusów). Przybierze formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej formatu ID1 o wymiarach 53,98 × 85,60 mm. Wykonanie jej z poliwęglanu ma zapewnić trwałość oraz odporność na uszkodzenia i zniszczenie.
Ale to niejedyne zmiany. Z uwagi na odejście od formy książeczkowej na rzecz karty na nowej legitymacji będą wpisane jedynie niezbędne informacje dotyczące żołnierza. Na awersie, obok zdjęcia, znajdą się: stopień wojskowy, kod oznaczenia stopnia wojskowego (według kodów NATO), nazwisko, imiona, data urodzenia oraz rok ważności legitymacji. Rewers z kolei będzie zawierał: numer PESEL, literowe oznaczenie płci, nazwę jednostki wojskowej, w której służy żołnierz, datę wydania legitymacji oraz datę ważności. – W nowej legitymacji nie będzie za to wpisów, które są w obecnym dokumencie, a dotyczą np. rodzaju służby zawodowej, nazwy zajmowanego stanowiska czy danych osób, które należy powiadomić w razie konieczności. Nie będzie też pól na przedłużanie ważności dokumentu, adnotacji o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej i podpisu posiadacza dokumentu – tłumaczy płk Przemysław Kwiecień z Departamentu Kadr MON-u.
Trudna do sfałszowania
Podczas prac nad nowym wzorem ministerstwo wykorzystywało m.in. przepisy ustawy o dokumentach publicznych z 2018 roku. – Zgodnie z tą ustawą legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem pierwszej kategorii, czyli najistotniejszej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Produkcja tego dokumentu musi więc uwzględniać szczególne środki bezpieczeństwa. Chodzi tu m.in. o zabezpieczenia przed fałszerstwem – przyznaje płk Kwiecień.
W nowym dokumencie pojawią się więc m.in. dwukolorowe tło giloszowe w technice druku irysowego, mikrodruki, elementy wykonane farbą aktywną w promieniu ultrafioletowym oraz farbą optycznie zmieniającą się w obszarze zdjęcia, a także inne elementy wyczuwalne dotykiem.
Wniosek o wydanie legitymacji żołnierz będzie mógł złożyć elektronicznie, w wojskowym systemie informatycznym. Projekt rozporządzenia przewiduje, że legitymacja nowego wzoru będzie ważna przez dziesięć lat. Dziś wojskowi co roku muszą przedłużać ważność swojego dokumentu.
Dokument żołnierz będzie musiał wymienić, jeśli np. zmienią się wpisane w nim dane lub zostanie uszkodzony.
Pierwsze nowe legitymacje mają być wydane w przyszłym roku. Jednak te obecnie obowiązujące będą ważne jeszcze przez dłuższy czas: w wypadku żołnierzy służby stałej – do 31 grudnia 2026 roku, a służby kontraktowej – do dnia wygaśnięcia kontraktu. Jeśli do tego czasu wojskowi zmienią np. stopień lub jednostkę, otrzymają już dokument według nowego wzoru.
Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że zmiany związane z wprowadzeniem nowych legitymacji dla żołnierzy zawodowych będą kosztować około 600 tys. rocznie. Koszt pojedynczej karty ma wynieść około 16,5 zł, a zakup sprzętu niezbędnego do personalizacji 1,75 mln zł.
Projekt graficzny nowej legitymacji został opracowany przy współpracy z Centrum Operacyjnym MON. Blankiety do legitymacji będą wydawane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a personalizacją nowych legitymacji zajmie się Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego.
autor zdjęć: 12 BZ
komentarze