moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka

Myśliwce MiG-29 stacjonujące w Mińsku Mazowieckim zostały przebazowane do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Powodem jest konserwacja lotniska, w tym płaszczyzn postojowych i pasa startowego. Dla pilotów nie oznacza to jednak przerwy w służbie – przez półtora miesiąca będą się szkolić wspólnie z kolegami z bliźniaczej jednostki.

Przez najbliższe półtora miesiąca piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą stacjonować w bliźniaczej jednostce w Malborku. Powodem czasowej przeprowadzki jest konserwacja lotniska. Prace są konieczne, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych.

– Prace obejmą przede wszystkim wymianę masy uszczelniającej w szwach dylatacyjnych łączących betonowe płyty nawierzchni lotniskowych oraz usunięcie wszelkiego rodzaju defektów na płytach, w tym pęknięć i uszczerbków – wyjaśnia ppłk Marcin Boruta, zastępca dowódcy Grupy Obsługi Technicznej i jednocześnie p.o. rzecznik prasowy mińskiej Bazy. Dodaje, że takie prace nie są niczym nowym i zazwyczaj są przeprowadzane każdego roku. – W planach działania każdego wojskowego lotniska są uwzględniane okresy wyłączeń. Dokument określa też, gdzie dana jednostka na czas remontu ma się przebazować. My trafiliśmy do Malborka, a wcześniej piloci z 22 Bazy z tego samego powodu przebywali w bazie w Świdwinie – wyjaśnia oficer.

REKLAMA

Siedem maszyn z Mińska Mazowieckiego zostało przebazowanych do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w poniedziałek. Poza pilotami mińską jednostkę opuścili też przedstawiciele grup: działań lotniczych, obsługi technicznej i wsparcia. To m.in. technicy, kontrolerzy ruchu lotniczego, kierowcy i logistycy.

– Mimo że baza w Malborku ma dokładnie taki sam sprzęt oraz całą infrastrukturę niezbędną do obsługi myśliwców, musimy mieć na miejscu swój personel, który zajmie się bieżącą obsługą naszych samolotów, a także usunięciem ewentualnych niesprawności. Nasz komponent liczy w sumie około stu osób – mówi ppłk Boruta.

Podczas pobytu w Malborku cały komponent przejdzie pod dowództwo 22 Bazy.
Płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, zapewnia, że przebazowanie ludzi i sprzętu w żaden sposób nie zakłóci cyklu szkolenia pilotów oraz zaplanowanych lotów. – Nie jest to dla nas szczególnie wyjątkowa sytuacja, bo tego rodzaju przebazowania są stałym elementem naszego szkolenia. Poza zmianą miejsca operowania zadania pilotów nie zmienią się i będą polegały na przykład na treningach przygotowujących ich do pełnienia dyżurów bojowych – mówi płk Stobiecki. Dowódca przyznaje jednak, że pobyt w Malborku piloci obu baz wykorzystają na wspólne treningi. – Będziemy mogli poćwiczyć takie elementy, które wymagają użycia większej liczby maszyn. Planujemy loty w dużych formacjach, a to bez wątpienia okazja do zdobycia kolejnych cennych doświadczeń – dodaje.

Do Malborka wyleciała tylko część maszyn, którą dysponuje mińska baza. Cztery myśliwce pozostały na miejscu, gdzie będą poddane planowanym obsługom okresowym. Trzy kolejne maszyny znajdują się natomiast w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy, gdzie będzie modernizowany system IFF (identyfikacja „swój–obcy”).

23 Baza Lotnictwa Taktycznego została sformowana 1 lipca 2010 roku ze zlikwidowanych: 23 Bazy Lotniczej i 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Głównym wyposażeniem jednostki są samoloty MiG-29. Do jej zadań należy m.in. zabezpieczanie lotów statków powietrznych oraz szkolenie lotnicze eskadr. Żołnierze z Mińska brali też udział w misji Air Policing w krajach bałtyckich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Mirosław Mróz

dodaj komentarz

komentarze


Dublet pięciobojowych sztafet
 
Przygotowani na kryzys
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Raptory już w Polsce
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Konsekwencje wojny
NATO stawia na drony
Putin sięga po rezerwy
System zwalczania BSL
Ukraińska kontrofensywa
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
WAT z myślą o przyszłości
Patriotyzm to nie frazes
Zostań stypendystą MON-u
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lat temu
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ile Polska straciła podczas II wojny
Brunatny najazd
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Początek oficerskiej drogi
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Włoscy lotnicy w Malborku
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Czerwona agresja
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Jastrzębie nad Słowacją
„Rekin” dobił do brzegu
Śladem profesjonalistów
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Medalowy weekend w Monachium
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Półmaratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Od Chersonia po Krym
Sportowe zmagania weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Drony w WOT
Raptory lecą do Polski
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Powrót do korzeni
Palili się do zwycięstwa i wygrali
GROM Challenge po raz dziesiąty
Desant czeka na nowych żołnierzy
Collective Defense is Priority
Alianci z AK
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Desant pod Arnhem
Powstał Komponent Obrony Pogranicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO