moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę

Samoloty myśliwskie MiG-29 oraz piloci i technicy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Dyżur w ramach misji Baltic Air Policing lotnicy rozpoczną w styczniu 2019 roku. Poprzednio patrolowaniem Litwy, Łotwy i Estonii zajmowały się polskie F-16.

To będzie ósma zmiana polskich lotników w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, ale siódma, w której będą uczestniczyć samoloty MiG-29. Poprzednią zmianę PKW Orlik, w lecie 2017 roku, wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego. Z tej jednostki pochodzili m.in. piloci i technicy oraz wielozadaniowe F-16.

– W 2019 roku planujemy udział w misji czterech samolotów MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Następna, dziewiąta zmiana, odbędzie się w 2020 roku, zgodnie z długoterminowym planem rotacji BAP zatwierdzonym przez NATO. Nasze dalsze zaangażowanie w ochronę przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich jest jeszcze uzgadniane. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy się wycofać. Po prostu uzgodnienia jeszcze trwają – dodaje generał.

Zastępca dowódcy operacyjnego podkreśla, że zadania wykonywane przez lotników w ramach PKW Orlik nie są łatwe. – To trudna misja, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Wykonywanie operacji utrudniają pilotom niskie temperatury, śnieg albo duża wilgotność. Jestem jednak spokojny o przebieg misji, bo piloci MiG-ów mają ogromne doświadczenie lotnicze – podkreśla.

Podczas ósmej zmiany PKW Orlik, od stycznia do kwietnia 2019 roku, lotnicy będą pełnić całodobowe dyżury bojowe. Do ich głównych zadań będzie należało patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. Piloci w razie konieczności będą także wspierać załogi cywilnych lub wojskowych samolotów, które znajdą się w sytuacji awaryjnej oraz sami będą wykonywać loty szkolne i treningowe. Przede wszystkim jednak myśliwce będą wypełniać zadania rozpoznawcze, identyfikując poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty. W sytuacji zagrożenia, czyli gdy jakiś samolot wtargnie w przestrzeń powietrzną któregoś z krajów bałtyckich, piloci będą mieli kilka minut na poderwanie maszyn z lotniska. Następnie będą musieli przechwycić w powietrzu samolot, który łamie międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Pierwszy kontyngent wojskowy Orlik uczestniczył w misji Air Policing w 2006 roku. Utworzyły go 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza. Podczas kolejnych zmian PKW organizowały jednostki z Malborka i Mińska Mazowieckiego. Rok temu komponent wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Magdalena Kowalska-Sendek , Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Konrad Kifert

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1527629820
A ja bardzo bym chciał wiedzieć na jakich zasadach my mamy im pomagać, finansowych, lub innych, może już czas aby sami dorobili się swojego lotnictwa ,już mieli wystarczająco dużo czasu
BF-FE-40-E6
~Scooby
1527529740
nawiasem mówiąc to Estończycy powinni oddać te torpedy, mapy i zamki do działa z ORP Orzeł które zabrali w 1939 ... to było by takie eleganckie ...
DB-3F-9C-53

Sokół czuwa w Tatrach
 
Laserowa rewolucja
Polsko-koreańskie rozmowy
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
PKW Orlik już w Estonii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Spoczęli w ojczyźnie
Saperzy na wschodzie Polski
Kolejne zakupy dla wojska
Ekspresowa pomoc
Loty M-346 wstrzymane
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zielony talizman Polaków
Orka po koreańsku
Fiński debiut w Sojuszu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Zimowy test dobrowolsów
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie Pilice w wojsku
Debiutancka misja Hugina
Terytorials na etacie
PGZ rośnie w siłę
Szef MON-u o planach obrony kraju
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Out of the Shadow
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy jadą na ukraiński front
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Po pierwsze rehabilitacja
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Operacja NATO przy granicy z Rosją
AW101 już w Darłowie
Co może Hugin
Prosto do szturmu
Wiara bez wiedzy
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Uwolnić zakładników
Podchorążowie świętują
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Porozumienie Sikorski-Stalin
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Realia, a nie teoria
Kolejne Kraby dla wojska
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Certyfikacja Eurokorpusu
Futsal na zakończenie rywalizacji
PKW Orlik gotowy na misję
Misja: obronić Finlandię
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO