Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z jednej strony uczestniczą w akcji wsparcia podmiotów medycznych, Policji Państwowej w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii Covid-19 udzielając pomocy potrzebującym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego z drugiej mają zapewnione wsparcie ze strony psychologów wojskowych.
Od kilku tygodni żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej realizują zadania w ramach operacji „Trwała Odporność” wspierając w działaniu 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej (4WMBOT). Obecnie w akcję pomocy zaangażowanych jest około 240 żołnierzy, w tym lekarzy i ratowników medycznych 16DZ. Wyszczególniając, żołnierze zgrupowanymi w 4 zespołach wymazowych są w gotowości do wsparcia szpitali i placówek medycznych do pobierania wymazów na obecność koronawirusa, ponadto żołnierze wspierają placówki medyczne w zakresie triażu, obsługi baz danych ELC (prowadzenia ewidencji łózek COVID), udzielają pomocy Policji w ramach sprawdzania miejsc osób przebywających na kwarantannie a także wspierają Domy Pomocy Społecznej w Węgorzewie i innych miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego.
W tym trudnym czasie działalność żołnierzy i pracowników wojska będących na pierwszej linii walki z pandemią ale także tych wykonujących na co dzień zadania w jednostkach wspierają psychologowie wojskowi. W przedmiotowej sprawie prezentujemy wypowiedź pani Kingi Szablak – psychologa, konsultant dowódcy ds. profilaktyki psychologicznej 16DZ.
Co robią psychologowie w kierunku pandemii w 16. Dywizji Zmechanizowanej?
Przede wszystkim, chcę podkreślić, że w niemal każdej z naszych bezpośrednio podległych jednostek jak również w Dowództwie 16. Dywizji Zmechanizowanej zadania wsparcia psychologicznego realizowane są przez psychologów. Oprócz mnie, są to panie pracujące obecnie w 20. Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach, 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku, 11. pułku artylerii w Węgorzewie, 15. pułku przeciwlotniczym w Gołdapi, 16. pułku logistycznym w Elblągu.
Na początku pandemii działalność psychologów była ukierunkowana przede wszystkim na obniżenie poziomu stresu i lęku, który był spowodowany niewątpliwie nową sytuacją dla wszystkich. Biorąc pod uwagę to, że każdy człowiek pełni różne role społeczne w swoim życiu, pomyślałyśmy o żołnierzach i pracownikach również jako o rodzicach, którzy stoją przed trudnym zadaniem wytłumaczenia dzieciom obecnej sytuacji. W tym celu zostały rozesłane w jednostkach broszury informacyjne oraz umieszczony został film na fanpeg’u 16. Dywizji Zmechanizowanej na temat sposobów obniżenia lęku, radzenia sobie ze stresem oraz rady jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii koronawirusa. Na naszym profilu na Facebooku udostępnione również były transmisje na żywo, w ramach których odpowiadałam na pytania związane z radzeniem sobie z pandemią koronawirusa. Psychologowie wspomagali ogólnodostępną bezpłatną infolinię, gdzie podczas rozmów udzielano wsparcia psychologicznego. Obecnie staramy się mieć kontakt telefoniczny, z każdym żołnierzem czy też pracownikiem będącym na kwarantannie lub chorującym na COVID – 19. Wiemy również, że są żołnierze szczególnie zaangażowani w pomoc w walce z pandemią. Ważne jest dla nas przede wszystkim to, żeby te osoby wiedziały, że jesteśmy chętne do pomocy i wsparcia.
Dla kogo dedykowana jest pomoc psychologiczna?
Pomoc psychologów w jednostkach wojskowych jest dedykowana żołnierzom, weteranom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom. Każda z tych osób może się do nas zgłosić wedle potrzeby.
Gdzie można zdobyć kontakt do psychologa?
Osoby pracujące w wojsku są informowane o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej. Nasze stanowiska pracy i numery telefonów są im dobrze znane.
Z myślą o byłych żołnierzach, rodzinach żołnierzy i pracowników zamieszczono numery psychologów na stronach internetowych jednostek wojskowych 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Tekst: mjr Marek Nabzdyjak, Kinga Szablak
autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski
komentarze