Wykonanie marszu oraz organizacja elementów zabezpieczenia bojowego rejonu ześrodkowania to pierwsze zadania, jakie stoją przed dowódcami jednostek wojskowych 16 Dywizji Zmechanizowanej uczestniczących w ćwiczeniu taktycznym pk. TUMAK–20.
18 listopada 16 Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła największe w bieżącym roku ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. TUMAK-20. Obecnie poszczególne pododdziały z jednostek zmechanizowanych, pancernych, artylerii rakietowej i lufowej, inżynieryjnych i chemicznych, specjalnych oraz zabezpieczających pod względem logistycznym ćwiczenie przygotowują się do wykonania marszu. Po otrzymaniu sygnału żołnierze opuszczą koszary i będą przemieszczać się drogami północno-wschodniej Polski. Osiągając nakazane punkty przystąpią do rozwinięcia Stanowisk Dowodzenia poszczególnych brygad, pułków, batalionów oraz Grupy Bojowej NATO eFP. W trakcie przemieszczania szczególna uwaga zwrócona będzie na warunki bezpieczeństwa oraz przestrzeganie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.
Autorzy scenariusza założyli, że ćwiczenie umożliwi nie tylko sprawdzenie stopnia przygotowania 15. Brygady Zmechanizowanej do prowadzenia działań taktycznych oraz zgrywanie działania poszczególnych dowództw i sztabów z działaniem wojsk ale także dokona oceny działania wydzielonych sił i środków w sytuacjach kryzysowych czyli wsparcia administracji publicznej w ramach współpracy z Układem Pozamilitarnym w ramach konfederacji z ćwiczeniem HUSYNNE-1.
W dniach 18-27.11.2020 r. 16. Dywizja Zmechanizowana przeprowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. TUMAK-20. Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2020 roku. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zagadnień nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz ale także obejmie tereny przygodne województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Tematem ćwiczenia jest „Planowanie i prowadzenie działań w I-szym rzucie na głównym kierunku działania dywizji, po wyparciu przeciwnika poza granicę państwa we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Układem Pozamilitarnym. W ćwiczeniu uczestniczy około 5000-żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, zaangażowanych będzie ponad 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.
Tekst: mjr Marek Nabzdyjak
autor zdjęć: archiwum 16 DZ
komentarze