Ruszyła druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”, w ramach której żołnierze i wolontariusze dostarczają posiłki kombatantom i ich bliskim. Tego rodzaju pomocą ma zostać objętych ponad 150 seniorów. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano podczas wiosennej fali epidemii COVID-19. Wówczas rozdano prawie 42 tysiące posiłków.
Akcja „Obiady dla bohaterów” wystartowała na początku listopada. – Nasza inicjatywa ma na celu wsparcie osób starszych, dla których zakażenie się koronawirusem jest szczególnie niebezpieczne. Dlatego, aby zminimalizować to ryzyko, codziennie w porze obiadowej wolontariusze dostarczają im, a jeśli jest taka konieczność, także ich opiekunom, dwudaniowe posiłki – wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, koordynator akcji.
Posiłki, przygotowane przez lokalnych restauratorów, przynoszą seniorom wolontariusze. Gdy zajdzie potrzeba, robią im również zakupy i realizują recepty. Zawsze upewniają się, że starsza osoba na pewno potrzebuje pomocy. – Zdarzają się różne sytuacje. Podczas jednej z wizyt okazało się, że starsza pani po upadku nie mogła się poruszyć. Żołnierze, którzy byli na miejscu, zaalarmowali bliskich, a także medyków – opowiada Krzemiński.
Organizatorem akcji jest stowarzyszenie „Odra–Niemen”, wspiera ją także Fundacja „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” oraz wielu wolontariuszy. Wśród tych ostatnich jest pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także funkcjonariusze Służby Więziennej i żołnierze. Na Mazowszu posiłki roznoszą m.in. wojskowi z Dowództwa Garnizonu Warszawa, a w województwie warmińsko-mazurskim – terytorialsi z 4 Brygady OT. – Zespół ds. Kombatantów i żołnierze każdego z batalionów są zaangażowani w dostarczanie posiłków dla naszych bohaterów w całym województwie. Jesteśmy również otwarci na indywidualne potrzeby kombatantów. Są to osoby starsze, o których szczególnie musimy zadbać – mówi mjr Bogumił Krupiński, koordynator Zespołu ds. Kombatantów w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Pierwsze fundusze na organizację akcji pochodziły ze zbiórki internetowej. Środki finansowe przekazał także Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, a także Polska Fundacja Narodowa. Wsparcie PFN pozwoliło organizatorom „Obiadów dla bohatera” na zwiększenie zakresu pomocy. Dzięki środkom uzyskanym od PFN wkrótce 19 kombatantów będzie mogło skorzystać z darmowych zabiegów rehabilitacyjnych. – Wszystkie zabiegi będą się odbywały w domach naszych podopiecznych. O liczbie zabiegów i ich rodzaju zdecyduje rehabilitant. Oczywiście zostaną przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym. Jesteśmy przekonani, że takie działanie pozwoli na ograniczenie przebywania kombatantów w miejscach publicznych, środkach transportu, tym samym zminimalizuje ryzyko transmisji wirusa – mówi Krzemiński. – Ta inicjatywa wpisuje się w naszą intencję docierania do grup najwyższego ryzyka, których warunki bytowe i zdrowotne, a także aktywność w kontaktach społecznych pogorszyły się w wyniku reżimu sanitarnego. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra–Niemen, Fundacją „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” i żołnierzami mamy możliwość dotarcia z pomocą do liczniejszego grona potrzebujących – dodaje dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.
Obecnie wolontariusze dostarczają posiłki 80 osobom, ale wkrótce akcją zostaną objęci kolejni – łącznie 152 osoby.
To druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”. Pierwsza odbyła się podczas wiosennej fali epidemii koronawirusa. Wówczas przez 101 dni żołnierze i wolontariusze dostarczyli 350 kombatantom i ich bliskim prawie 42 tysiące obiadów.
autor zdjęć: DWOT, DGW, Grzegorz Jakubowski / KPRP
komentarze