W najbliższych dniach w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpi blisko 570 nowych ochotników z siedmiu województw. Formacja przywraca nabór i szkolenie żołnierzy, po tym jak działania te zostały zawieszone z powodu pandemii.
Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania czyli do 2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 24 tys. żołnierzy, przy czym gdyby nie wstrzymanie zaciągu spowodowane pandemią liczba żołnierzy mogłaby być o 3 tys. większa. Dla nowych ochotników do służby jeszcze w tym roku zaplanowano 62 szkolenia podstawowe oraz 55 szkoleń wyrównawczych.
Najbliższe powołania ochotników będą prowadzone na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.
Większość powołań (ponad 470) dotyczy ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Osoby te przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej. Blisko 100 ochotników zostanie powołanych na szkolenia wyrównawcze – to rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej.
Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
Tekst: płk Marek Pietrzak/WOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze