Obchody 100. rocznicy kampanii łatgalskiej na Łotwie zorganizowane zostały 3 stycznia w miejscach, w których pochowano poległych żołnierzy biorących udział w wyzwoleniu Łotwy.
W uroczystościach wzięli udział m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak, dowódca Narodowych Sił Zbrojnych Republiki Łotewskiej gen. broni Leonids Kalnins, ambasador RP w Rydze dr Monika Michaliszyn, wicepremier parlamentu Łotewskiego Janis Bordans.
Pod krzyżem na Słobódce w uroczystości z udziałem kompanii honorowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty. Następnie pod urzędem miasta Daugavpils odbyło się oficjalne odsłonięcie odrestaurowanej tablicy pamiątkowej ku czci poległych w operacji „Zima”.
Ostatnim elementem obchodów była msza święta w Krasławiu oraz odsłonięcie pomnika ku czci pochowanych tam żołnierzy walczących o wyzwolenie Łotwy.
3 stycznia 1920 r. wojska polskie i łotewskie, pod dowództwem gen. E. Rydza-Śmigłego oraz Sztabu Głównego Armii Łotewskiej, stanęły do walki z najeźdźcą, rozpoczynając akcję bojową o kryptonimie „Zima”, znaną także pod nazwą Kampania Łatgalska. Już w pierwszym dniu działań Wojska Polskie wyzwoliły Dyneburg. Wieczorem do miasta wkroczyły również oddziały Armii Łotewskiej. W dniu 9 stycznia siły Armii Łotewskiej zaczęły ofensywę w Łatgalii Północnej.
Ofensywa połączonych sił polskich i łotewskich doprowadziła do wyzwolenia całej Łatgalii. W ciągu dwóch miesięcy wojska bolszewickie zostały wypchnięte poza granice etnograficzne Łotwy, co pozwoliło na zachowanie niepodległości państwa łotewskiego oraz zjednoczenie jego ziem. Łącznie w kampanii łatgalskiej 1919-1920 zginęło ponad 500 polskich żołnierzy, z czego 237 zostało pochowanych w Dyneburgu, na cmentarzu na Słobódce.
W miejscu, gdzie obecnie wznosi się betonowy krzyż, w okresie międzywojennym był polski cmentarz wojskowy, uroczyście otwarty w 1926 roku przez najwyższe władze Republiki Łotewskiej.
W Krasławiu spoczywa 87 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w wyniku chorób, ran i odmrożeń. Służyli głównie w pułkach 3 Dywizji Piechoty. Walki w Łatgalii toczyły się w bardzo ciężkich warunkach pogodowych – zima 1919-1920 była mroźna i śnieżna.
Tekst: kpt. Bartosz Duński
autor zdjęć: st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
komentarze