Przygotowania do defilady z okazji Święta Wojska Polskiego idą pełną parą. Szkolą się pododdziały piesze, kierowcy pojazdów wojskowych i piloci. Bohaterami drugiego planu są logistycy, którzy czuwają, aby podczas zgrupowania niczego nie zabrakło.
Defilada wojskowa „Wierni Polsce” to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. W dniu 15 sierpnia w Katowicach zaprezentują się żołnierze wszystkich rodzajów wojsk oraz podchorążowie uczelni wojskowych, obecni będą również sojusznicy. Ulicami miasta przemaszeruje 2600 żołnierzy i przejedzie 185 jednostek sprzętu wojskowego. Każdy element defilady musi zostać wyćwiczony do perfekcji, dlatego żołnierze od 5 sierpnia biorą udział w zgrupowaniu zadaniowym.
Do 10 Opolskiej Brygady Logistycznej przyjechały z jednostek wojskowych z całego kraju pojazdy wojskowe wraz z kierowcami i operatorami. Przerzut wojsk odbywał się transportem kolejowym ze stacją docelową w Komprachcicach. Za przygotowanie rampy kolejowej na stacji PKP oraz rozładunek pojazdów odpowiedzialni byli żołnierze z Sekcji Mobilnego Modułu Przeładunkowego 10 Brygady Logistycznej. Zarówno w dzień jak i w nocy kolejne platformy kolejowe opuszczały czołgi, transportery opancerzone, armatohaubice oraz dziesiątki innych egzemplarzy wojskowych pojazdów. Każdy z nich musiał zostać załadowany na zestaw niskopodwoziowy m.in. z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu i z eskortą żołnierzy 2 kompanii regulacji ruchu z Oleśnicy bezpiecznie trafić na swoje miejsce postojowe w koszarach.
Ostatecznie do Opola przyjechało 700 żołnierzy z jednostek wojskowych z całego kraju. Wszyscy zostali zakwaterowani w oparciu o infrastrukturę 10 Brygady Logistycznej. Zapewniono również usługi pralnicze, wykorzystując pralnię kontenerową KPP – 600. Przyjęcie takiej liczby gości odczuli szczególnie kucharze, którzy muszą zaczynać pracę już o godzinie 04.00 nad ranem, a kończą dopiero o 21.00. Na kuchni więc trzeba było wprowadzić dwuzmianowy system pracy oraz zatrudnić dodatkową obsługę. Opolskich kucharzy wspierają żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz pracownicy z 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.
Nie mniejszą uwagę przyłożono do zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla techniki wojskowej. Chociaż podczas defilady zobaczyć będzie można 185 pojazdów, do opolskiej brygady przybyło łącznie ponad 280 egzemplarzy sprzętu. Każdy z nich musi mieć swoje miejsce postojowe, zabezpieczone muszą zostać m.in. drogi ewakuacji i pojazdy dyżurne np. na wypadek pożaru. Większość sprzętu pomieściły koszary w Opolu, a pojazdy które nie biorą udziału w próbach stacjonują na terenie 91 Batalionu Logistycznego i w Składzie 4 RBLog w Polskiej Nowej Wsi. Codziennie każdy z nich musi zostać zatankowany i obsłużony. Duży ruch panuje więc w warsztatach 55 Batalionu Remontowego, którego specjaliści każdego dnia wykonują drobne naprawy na rzecz pojazdów zgrupowania.
10 Brygada Logistyczna odpowiada także za organizację transportu pojazdów na próbę generalną w Katowicach oraz przemieszczenie na defiladę. Aby nie zablokować dróg publicznych transporty odbywać się będą w 10 kolumnach, każda po około 20 pojazdów.
Zabezpieczenie logistyczne zgrupowania zadaniowego to duży wysiłek organizacyjny, setki godzin pracy żołnierzy, tony paliwa, żywności i wody. To wszystko czego nikt nie zobaczy podczas defilady, a bez czego to wyjątkowe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: st. szer. Damian Jakieła, Jerzy Smajdor
komentarze