Cyklem spotkań weteranów z podchorążymi i słuchaczami AWL rozpoczęła się inicjatywa Dowództwa Generalnego RSZ związana z upowszechnianiem doświadczeń wynikających ze służby w polskich kontyngentach wojskowych oraz funkcjonowaniem systemu pomocy.
W ramach zaplanowanych spotkań z weteranami podchorążowie oraz słuchacze Akademii Wojsk Lądowych będą mogli zapoznać się z zasadami użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa, a także specyfiką przygotowania i służby w PKW. Inauguracyjną prelekcję w ramach tego projektu wygłosił ppłk Paweł CUPA z Dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, który pełnił obowiązki Dowódcy podczas I zmiany PKW Rumunia. Kolejne zagadnienia związane ze służbą w ramach tego kontyngentu przedstawił kpt. Tomasz DRĄŻKIEWICZ z 17 Brygady Zmechanizowanej, przygotowujący się już do udziału w kolejnej zmianie.
Spotkania z podchorążymi to także okazja do przedstawienia zasad funkcjonowania systemu pomocy weteranom-poszkodowanym i rodzinom poległych żołnierzy. Do udziału w projekcie zaproszono panią Monikę NOSEK – prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” oraz osoby na co dzień zajmujące się pomocą rodzinom żołnierzy pełniących służbę lub poszkodowanych w misjach poza granicami państwa. Zabezpieczenie rodzin żołnierzy przebywających na misjach jest istotnym elementem w zakresie właściwego funkcjonowania PKW.
Kolejne spotkania w AWL, które odbędą się w styczniu, marcu i kwietniu 2019 r., poświęcone będą kolejnym PKW wykonującym zadania poza granicami państwa i współdziałającym z pododdziałami innych państw oraz funkcjonowaniu systemu pomocy.
Tekst: Janusz Zając
autor zdjęć: kpt. Piotr Szafrański
komentarze