Wojska Radiotechniczne obchodzą w tym roku 68. rocznicę powstania. Z tej właśnie okazji 12 października w Radzionkowie odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów poprzedzona odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz mszą świętą w intencji żołnierzy-radiotechników.
Punktualnie o godzinie 10.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Knosały w Radzionkowie, upamiętniającej istniejący w latach 1972-1999 33 Batalion Radiotechniczny. Następnie w kościele p.w. św. Wojciecha została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy-radiotechników, przy udziale Orkiestry Wojkowej w Bytomiu oraz pocztów sztandarowych, koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Adama Wodarczyka.
Natomiast na placu przed Centrum Kultury „Karolinka” został przeprowadzony uroczysty apel, podczas którego meldunek Szefowi Zarządu Wojsk Radiotechnicznych płk. Robertowi Stupakowi złożył dowódca uroczystości mjr Andrzej Rzępała. Tuż po meldunku nad głowami licznie zgromadzonych gości i mieszkańców miasta przeleciały statki powietrzne PZL-130 Orlik. W dalszej kolejności podniesiono flagę państwową i odegrano Hymn Państwowy, po czym głos zabrał Szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych DG RSZ. Pułkownik Robert Stupak podkreślił jak nowoczesnym rodzajem wojsk są wojska radiotechniczne i jak istotną rolę pełnią w narodowym i sojuszniczym systemie obrony powietrznej. Złożył również wszystkim byłym i obecnym radiotechnikom oraz pracownikom resortu obrony narodowej wyrazy szacunku i podziękował za dobrą i bezpieczną realizację zadań.
W swoim wystąpieniu prezes zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR w Radzionkowie płk w st. spocz. Wojciech Bonczek przypomniał historię 33 Batalionu Radiotechnicznego rozformowanego w 1999 r., którego dowództwo stacjonowało w Radzionkowie oraz nawiązał do głównych celów i zadań statutowych stowarzyszenia jakimi jest m.in. zachowanie od zapomnienia historii i tradycji jednostek Wojsk Radiotechnicznych. W trakcie uroczystości zostały wręczone akty mianowania, wyróżnienia oraz okolicznościowe upominki
Odegrany został również „Marsz radiotechników" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów i złożenie meldunku o zakończeniu zbiórki z okazji centralnych obchodów Święta Wojsk Radiotechnicznych.
Obchody Święta Wojsk Radiotechnicznych uświetniła swoją obecnością Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz poczty sztandarowe batalionów radiotechnicznych. Bardzo miłym akcentem było pojawienie się na uroczystości pocztów sztandarowych śląskich szkół, organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się wspaniały koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Imprezie towarzyszył również Piknik Służb Mundurowych. Największe wrażenie niewątpliwie zrobiła stacja radiolokacyjna NUR-15M z 330 kompanii radiotechnicznej z Radzionkowa.
***
Święto Wojsk Radiotechnicznych ustanowione zostało przez Ministra Obrony Narodowej (Zarządzenie nr 1 Ministra Obrony Narodowej z 6 stycznia 2005 roku) na dzień 15 października. Minęło już 68 lat od chwili sformowania pierwszej jednostki obserwacyjno-meldunkowej, zaczątku Wojsk Radiotechnicznych. Jest to jeden z najmłodszych, a zarazem najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów wojsk. To właśnie Wojska Radiotechniczne jako pierwsze nawiązały ścisłą współpracę z systemem obrony powietrznej NATO w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO.
Tekst: oficer prasowy 3 BRt
autor zdjęć: oficer prasowy 3 BRt
komentarze