Nowoczesny szpital, filia renomowanego Wojskowego Instytutu Medycznego, powstanie w Legionowie. W placówce, z której mają korzystać zarówno żołnierze, jak i cywile, będą m.in. oddziały chirurgii ogólnej i kardiologii. Dziś decyzję o budowie szpitala ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Wartość inwestycji to około 150 mln zł.
Decyzję o budowie wojskowego szpitala minister Błaszczak ogłosił w Legionowie. – Dzisiejszy dzień zapisze się w historii nie tylko samego Legionowa, ale i całego powiatu. Podpisałem decyzję zatwierdzającą powstałą w Wojskowym Instytucie Medycznym koncepcję rozbudowy i wzmocnienia Instytutu. Tu, w Legionowie powstanie jego filia – mówił dziś minister Błaszczak. Zapewnił, że budowa wojskowej placówki medycznej to element wzmacniania systemu obronnego państwa.
Szpital w Legionowie powstaje z myślą o żołnierzach, m.in. sojuszniczych, strzegących bezpieczeństwa wschodniej flanki, wojsk stacjonujących na północnym wschodzie, nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz dwóch brygad WOT-u powstających na terenie Mazowsza. Ale ze świadczeń medycznych będą też mogli korzystać mieszkańcy regionu.
Nowoczesny obiekt zostanie wybudowany przy ul. Zegrzyńskiej 8, na części działki należącej do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Będzie się składał z pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Na tej ostatniej znajdą się miejsca parkingowe oraz pomieszczenia techniczne. Na powierzchni około 7250 metrów kwadratowych będą m.in. blok operacyjny (dwie sale) oraz cztery oddziały: kardiologiczny, obserwacyjny – choroby wewnętrzne, intensywnej terapii i chirurgiczny. Szpital ma być przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów. To jednak nie wszystko, bo jak przyznał szef MON-u trwają jeszcze rozmowy z ministrem zdrowia o dodatkowych dwóch oddziałach: okulistycznym oraz ginekologiczno-położniczym.
– Najważniejsze jest, że powstaje szpital, który będąc filią WIM-u, w sposób naturalny przejmie wszystkie procedury i kompetencje, jakie ma instytut. W koncepcji zapisaliśmy, że z dniem powstania będzie to szpital o najwyższym poziomie wyspecjalizowania. Z punktu widzenia zasad i warunków prowadzenia ewakuacji medycznej oraz etapowego leczenia ma to kapitalne znaczenie i doskonale wpisuje się w koncepcję zabezpieczenia medycznego wojska – mówił gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.
Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób, w tym lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny i pomocniczy. Prawdopodobnie 30–40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u.
W ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie projekt inwestycji. Zapadną też wszystkie niezbędne do rozpoczęcia budowy szpitala formalnoprawne uzgodnienia. Prace budowlane mają ruszyć w pierwszym półroczu 2019 roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2022 roku.
Minister zapewnił, że do czasu powstania filii nadal będzie działała Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Legionowie. Po wybudowaniu szpitala zostanie z nim zintegrowana.
Inwestycja, która będzie kosztować około 150 mln zł, zostanie sfinansowana przez resort obrony narodowej.
autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON
komentarze