moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obronne wyzwania Wielonarodowej Brygady

Warsztaty planowania działań obronnych rozpoczęły tegoroczny cykl szkoleń w Wielonarodowej Brygadzie. Takie przedsięwzięcie to efekt niedawnego rozszerzenia zadań  litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki . Obecnie brygada może być użyta nie tylko do operacji pokojowych, ale także wszystkich innych zadań, które jednogłośnie zaakceptują państwa założycielskie.

Powołując LITPOLUKRBRIG, państwa założyciele postanowiły, że głównym celem jednostki będzie udział w operacjach utrzymania międzynarodowego pokoju, zagranicznych operacjach stabilizacyjnych, a także innych wyznaczanych na bieżąco działaniach i misjach pokojowych. W październiku 2017 roku, przy okazji obchodów drugiej rocznicy powołania litewsko-polsko-ukraińskiej brygady, ministrowie obrony tych trzech państw podpisali jednak porozumienie znacznie rozszerzające jej kompetencje. W myśl tego dokumentu: „Brygada lub jej elementy będą dostępne na potrzeby międzynarodowych operacji […] zgodnie z przepisami i zasadami prawa międzynarodowego”. – Oznacza to, że LITPOLUKRBRIG może być użyta do każdej operacji, jeśli taką wolę wyrażą zgodnie przedstawiciele trzech państw-założycieli Wielonarodowej Brygady – mówi płk Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBRIG im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

W związku z poszerzeniem kompetencji międzynarodowej jednostki zmianie uległ również kierunek szkolenia. Do tej pory główny nacisk był położony na planowanie wszelkich działań stabilizacyjnych, teraz brygada będzie ćwiczyła również planowanie i realizację wszystkich innych zadań, które mogą zostać jej postawione. – Proces dowodzenia, w szczególności w fazie stawiania zadań, pozostanie wciąż ten sam, niezależnie od tego, jakie działania będziemy musieli prowadzić. Znacząco zmienią się za to cele i sposób, w jaki będziemy musieli je osiągnąć – tłumaczy mjr Adam Pańczyk, szef sekcji operacyjnej S-3.

Pierwsze z tegorocznych warsztatów dotyczyły planowania działań obronnych. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. W pierwszej oficerowie z poszczególnych sekcji sztabu LITPOLUKRBRIG zapoznawali się m.in. z doktryną obronną Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sztab brygady skupił się również na podstawowych założeniach taktycznych walki w obronie.  Pod tym kątem przeanalizował działania obronne na przykładzie bitwy pod Mokrą z 1939 roku. – Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób wykorzystać aspekty terenu oraz informacje o przeciwniku, by mając dużo mniejsze siły, zadać mu znaczne straty – mówi mjr Pańczyk. Oficerowie rozmawiali także o pewnych szczegółach, które w takiej międzynarodowej jednostce trzeba ustandaryzować, m.in. o używaniu symboli i znaków taktycznych. – Oczywiście każdy oficer je zna, ale na przykład w październiku ubiegłego roku została uaktualniona publikacja NATO, APP-6 „NATO Joint military symbology”, wprowadzono liczne zmiany odnośnie do używania znaków taktycznych – wyjaśnił mjr Pańczyk.

Drugą część warsztatów poświęcono praktyce. Uczestnikom przedstawiono konkretną sytuację taktyczną. Na podstawie otrzymanych założeń sekcje sztabu musiały dokonać dokładnych kalkulacji operacyjno-taktycznych. Zadaniem sekcji łączności było zaplanowanie m.in. transportu środków i węzła łączności. – W przypadku operacji pokojowych ćwiczyliśmy przemieszczenie się całości brygady. Teraz musimy się przemieszczać ze znacznie większą częstotliwością i tylko stanowiskiem dowodzenia, co sprawia, że nasze zadania są znacznie trudniejsze. Tak jak samo utrzymanie łączności w warunkach wojennych – wskazuje różnice mjr Mirosław Bednarz, szef sekcji łączności S-6 Wielonarodowej Brygady. Z kolei kpt. Piotr Kaniosz, p.o. szef sekcji logistycznej S-4, dodaje: – Nasz wysiłek kalkulacyjny jest również dużo większy. Monitorujemy m.in. bieżący stan zapasów materiałowych oraz koordynujemy system ich uzupełniania. Zadaniem naszej sekcji jest również przewidywanie potencjalnych  strat, a także określanie zdolności naprawczych, remontowych i ewakuacyjnych – zaznacza oficer.

Szczególną rolę w planowaniu operacji obronnej odgrywa również sekcja inżynieryjna, która m.in. zapewnia mobilność wojskom własnym. – Właśnie dzięki pracy inżynieryjnej, chociażby zakładaniu pól minowych, jesteśmy w stanie zmusić przeciwnika, by postępował według naszego planu, wymusić lub zablokować jego ruchy i osiągnąć zakładany cel – przyznaje kpt. Maciej Płonka, p.o. szef sekcji inżynieryjnej LITPOLUKRBRIG. Oficer przyznaje, że tu również kluczowa jest kalkulacja. – Musimy planować tylko takie zadania, które będą możliwe do wykonania. Jeśli koncepcja walki wymusza, by postawić przeszkodę inżynieryjną lub założyć pole minowe, musimy odpowiednio skalkulować m.in. dostępne środki, czas i odległość, w jakiej znajduje się przeciwnik – tłumaczy kpt. Płonka

Po zakończeniu warsztatów pojawiły się pierwsze spostrzeżenia. – Nasza brygada była przewidziana do udziału w operacjach stabilizacyjnych, dlatego posiada określone jednostki afiliowane. Brakuje nam jednak na przykład batalionu czołgów, który znacznie zwiększałby naszą siłę, niezbędną do prowadzenia  działań obronnych – przyznaje mjr Adam Pańczyk. Z kolei mjr Igor Bondarenko z Ukrainy podkreślił: – To było ważne przedsięwzięcie szkoleniowe, zwłaszcza dla ukraińskich oficerów, ponieważ mamy nieco inne podejście do działań obronnych. Dlatego wymiana doświadczeń wraz z litewskimi i polskimi kolegami była w tym przypadku nieoceniona – powiedział ukraiński oficer.

Warsztaty planowania działań obronnych LITPOLUKRBRIG były wprowadzeniem do pierwszego tegorocznego treningu sztabowego Wielonarodowej Brygady pod kryptonimem „Brave Band”. Trening rozpoczął się 29 stycznia. – Podczas tego szkolenia dowództwo brygady będzie opracowywało rozkaz do obrony. Mając doświadczenia i wnioski z warsztatów, możemy teraz płynnie i z większą wiedzą przystąpić do planowania działań obronnych – podkreśla mjr Adam Pańczyk.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Święto wojskowego sportu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO