Przez pierwsze dwa tygodnie października żołnierze kompanii zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia, realizującej zadania w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO, uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. „Scorpions Fury-17”. W szkoleniu wzięło udział około 700 żołnierzy różnych narodowości oraz użyto ponad 150 jednostek sprzętu.
Ćwiczenie miało charakter międzynarodowy i było prowadzone przez Dowódcę Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód płk. Cristiana Dan. Podzielone zostało na trzy etapy tj. dowódczo-sztabowy, taktyczny i ogniowy. Pierwszy etap obejmował realizację procesu dowodzenia na szczeblu brygady poprzez ustalenie położenia i planowanie. Etap zakończył się postawieniem zadań dowódcom batalionów.
- Jest to praktycznie pierwsze ćwiczenie brygady w tym składzie i będzie stanowiło cenne źródło doświadczeń i wniosków, tym bardziej że niektóre osoby funkcyjne przybyły zaledwie przed kilkoma tygodniami. Jest to dla nas również doskonałą okazją do poznania siebie i zgrania w poszczególnych komórkach. Wnioski z ćwiczenia będą platformą do wyznaczenia kierunków działania mających na celu osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej dowództwa brygady w ostatnim kwartale przyszłego roku - powiedział ppłk Krzysztof Mucha, szef Sekcji Planowania Sztabu Międzynarodowej Brygady Południe Wschód.
Etap taktyczny i ogniowy, należał już do pododdziałów międzynarodowej brygady. Żołnierze z kompani zmotoryzowanej dowodzonej przez por. Bartłomieja Czeremskiego, po przemieszczeniu na ośrodek szkolenia w m. Botoşeşti-Paia przeszli do wykonywania zadań określonych przez dowódcę 20 batalionu w podporządkowanie którego wchodziła kompania. Działania obejmowały m.in. doskonalenie procedur z zakresu współdziałania pododdziałów polskich i rumuńskich. Żołnierze trenowali różne scenariusze działań taktycznych w ramach batalionu składającego się z polskiej kompani wyposażonej w wozy KTO Rosomak oraz pododdziałów rumuńskich z 20. batalionu piechoty „Black Scorpions” oraz 22 batalionu piechoty działających na transporterach opancerzonych TAB Zimbru. Działania piechoty wspierali żołnierze z 325 dywizjonu artylerii wyposażonego w działa przeciwpancerne M1977.
Kulminacyjnym etapem ćwiczenia „Scorpions Fury-17” dla pododdziałów brygady była realizacja w dniach 10-12 października zadań ogniowych oraz kierowania ogniem plutonu i kompani w warunkach zarówno dziennych jak i nocnych. Pozwoliło to doskonalić umiejętności strzeleckie żołnierzy obsługujących różne środki ogniowe będące na wyposażeniu kompanii, zaś dowódcy poszczególnych szczebli mogli przećwiczyć kierowania ogniem podczas natarcia czy obrony.Po zakończeniu szkolenia ogniowego i uzyskaniu wysokich ocen, żołnierze kompanii zmotoryzowanej wykonali marsz miejsca stacjonowania w m. Craiova.
„Scorpions Fury-17” to pierwsze międzynarodowe ćwiczenie zaplanowane, zorganizowane i przeprowadzone przez Wielonarodową Brygadę Południe Wschód od momentu jej uruchomienia. W kolejnych ćwiczeniach i szkoleniach wezmą również udział żołnierze z batalionów afiliowanych do brygady, między innymi z Bułgarii, Portugalii, Włoch. Realizacja przedsięwzięcia zapoczątkowała cykl przygotowań do certyfikacji dowództwa międzynarodowej brygady które zaplanowana jest na listopad 2018roku.
Tekst: oficer prasowy PKW Rumunia
autor zdjęć: szer. Jacek Rok
komentarze