Sztab Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zakończył planowanie działań w ramach operacji wsparcia pokoju, realizując scenariusz treningu sztabowego Brave Brother w ramach ćwiczenia Dragon-17.
Podpułkownik Dariusz Czekaj, zastępca szefa Sztabu ds. Operacyjnych Brygady przyznał, że obecny proces decyzyjny był jednym z najtrudniejszych, jaki personel brygady dotychczas realizował. Zadaniem oficerów i podoficerów z trójnarodowej brygady było zaplanowanie operacji w zróżnicowanym i bardzo dynamicznym środowisku konfliktu. Etnicznie podzielony rejon operacji wymagał zaplanowania działań zarówno w zakresie kinetycznym, jak i niekinetycznym w oparciu własne pododdziały, jakimi dysponuje LITPOLUKRBRIG. Wszystkie poszczególne etapy były nadzorowane przez zastępcę dowódcy pułkownika Volodymyra Yudanova oraz szefa Sztabu podpułkownik Eligijusa Senulisa.
– Ten trening jest jedynie elementem naszej większej koncepcji szkoleniowej. BRAVE BROTHER pozwolił na stworzenie niezbędnych warunków do dalszego rozwoju sytuacji wynikającej ze scenariusza. Cały obecny wysiłek zaowocował wydaniem rozkazu bojowego, który zostanie użyty w międzynarodowym ćwiczeniu MAPLE ARCH-17. Istota i aktualność wniosków oraz decyzji i planów opracowanych przez sztab zostanie zweryfikowana w czasie realizacji zadań przez podległe jednostki oraz w systemie symulacji komputerowej w listopadzie bieżącego roku. Pierwszorzędną sprawa jest działanie i planowanie w sposób realistyczny i możliwy do wykonania – podkreślił podpułkownik Dariusz Czekaj.
W treningu, główny wysiłek Dowództwa LITPOLUKRBRIG skupił się na prowadzeniu wysokiej jakości gry wojennej, identyfikacji luk, poszukiwania informacji oraz desygnowaniu kluczowych zadań dla poszczególnych etapów w trakcie ćwiczenia MAPLE ARCH-17.
– Oficerowie sztabu mają styczność z wymagającym środowiskiem operacyjnym w ramach odbywającego się ćwiczenia DRAGON-17/ treningu sztabowego BRAVE BROTHER. W mojej ocenie sprostali oczekiwaniom i potwierdzili swoje zdolności do planowania operacji wojskowych . Jestem zadowolony widząc wzrost profesjonalizmu i pracy zespołowej wśród żołnierzy z Polski, Litwy i Ukrainy nakierowanej na wdrażanie i powodzenie operacji. Rozwój kultury organizacyjnej dowództwa i rozwój zawodowy indywidualnych oficerów jest największą miarą sukcesu, jaki możemy tu zdobyć. Jednakże to nie koniec pracy, przed nami są kolejne cele szkoleniowe, które musimy zrealizować – powiedział pułkownik Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBIG.
Tekst: Oleksandr Gain
autor zdjęć: Oleksandr Gain
komentarze