3 lipca żołnierzy pełniących służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie odwiedziła Ewa Dębska, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej.
Z tej okazji w polskiej części Camp Adazi odbył się uroczysty apel z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów wchodzących w skład PKW Łotwa. Pani ambasador towarzyszyli attache wojskowy płk Roman Opalach oraz kierownik Wydziału Konsularnego Wojciech Kraj.
Po złożeniu meldunku dowódcy PKW o gotowości do uroczystości nastąpił przegląd pododdziałów i podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie i odegranie polskiego hymnu. Do istoty współdziałania władz cywilnych i wojskowych na rzecz wspólnego dobra, jakim jest własne niepodległe państwo, w swoim przemówieniu odniósł się dowódca PKW Łotwa mjr Marek Potorski: – Tworzenie relacji międzynarodowych, budowanie stosunków międzynarodowych to zadanie przede wszystkim dla administracji cywilnej, dla pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ale to także dziedzina, w której swój niemały udział ma także wojsko. Dzisiaj, to również nam – żołnierzom Wojska Polskiego i pracownikom resortu obrony narodowej przypada w udziale promocja Polski poza granicami kraju. Każdy z nas jest teraz także poniekąd ambasadorem. To, jak będą nas Polaków w przyszłości postrzegać mieszkańcy Łotwy, i co za tym idzie, jak będą się układać stosunki dyplomatyczne między Polską a Łotwą, w dużej mierze zależy od tego, jakie damy teraz o sobie świadectwo, jak się zaprezentujemy i jakie pozostawimy wrażenie. Dlatego starajmy się robić to we właściwy sposób, robić to jak najlepiej, tak aby swoją postawą, kulturą osobistą, a także zaangażowaniem w wypełnianiu obowiązków służbowych dawać jak najlepszy przykład.
O bliskich i zarazem dobrych relacjach między Polską i Łotwą oraz o wydarzeniach, które w przeszłości łączyły oba narody mówiła z kolei ambasador Ewa Dębska. Wspomniała przy tej okazji o operacji dyneburskiej z 1920 roku, kiedy to wojska gen. Rydza-Śmigłego razem z wojskami łotewskimi odbiły miasto Dyneburg z rąk Sowietów. Zwycięstwo to zaowocowało nawiązaniem bliskich stosunków dyplomatycznych pomiędzy dwoma nowo odrodzonymi państwami, jakimi wówczas były II Rzeczpospolita i Łotwa. Ambasador wspomniała również o początkach wspólnych relacji między narodem polskim i łotewskim z okresu I Rzeczypospolitej, których współczesną spuścizną jest licząca prawie 50-tysięcy mniejszość polska żyjąca w Republice Łotewskiej.
Po defiladzie goście z ambasady mieli okazję zapoznać się jeszcze z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym znajdującym się na stanie polskiego kontyngentu. Następnie mjr Marek Potorski przedstawił gościom skład, strukturę organizacyjną PKW i główne zamierzenia szkoleniowe oraz dokonał prezenacji kadry kontyngentu. Podczas spotkania zostały także poruszone kwestie związane z dalszą współpracą pomiędzy Ambasadą RP na Łotwie a żołnierzami PKW.
Na zakończenie wizyty Ewa Dębska wpisała się do księgi pamiątkowej PKW Łotwa oraz zaprosiła żołnierzy do rewizyty w podległej jej placówce dyplomatycznej.
Tekst: ppor. Mateusz Drozd, kpt. Michał Obolewicz
autor zdjęć: Agata Antosiak
komentarze