W dniach 11–12 grudnia w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz brał udział w uroczystych obchodach pod hasłem „Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy", zorganizowanych w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Honorowy patronat nad uroczystościami − których organizatorem było Stowarzyszenie 13 Grudnia, m.in. we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, objął prezydent RP Andrzej Duda.
W niedzielę 11 grudnia w bazylice, parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się msza święta. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste wręczenie medali „Zło dobrem zwyciężaj", które kapituła Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyznała wybitnym działaczom na rzecz niepodległości Polski. Medale odebrali m.in.: prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w MON oraz Sławomir Frątczak, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.
W poniedziałek, 12 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się uroczysty koncert. Razem z zaproszonymi gośćmi wysłuchał go minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
– Ten koncert ma bardzo szczególny sens i szczególny kształt. To koncert, który upamiętnia bohaterstwo setek tysięcy ludzi, milionów. To jest koncert, który upamiętnia tysiące polskich kobiet, dzieci, mężczyzn, którzy postawieni raz jeszcze, kolejny raz w ciągu okupacji sowieckiej, wobec czołgów, karabinów maszynowych, nie poddali się. Którzy przedłożyli walkę nad zaszczyty, a nawet nad spokojne życie – powiedział minister Antoni Macierewicz.
Jak podkreślał w swoim wystąpieniu szef MON, dzisiaj stanu wojennego nie można z niczym porównać, a jeśli można porównać to tylko z pierwszymi latami okupacji sowieckiej, gdzie mordowano ludzi na ulicach, gdy wywożono ludzi na Syberię. Tylko ta analogia jest dla stanu wojennego możliwa.
Minister Macierewicz podkreślił, że ten koncert jest także hołdem za wytrwałość tych, którzy przez lata nie dali się złamać.
Źródło: MON
autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON
komentarze