Opracowanie nowych i modyfikacja już istniejących sojuszniczych norm (Stanagów) dotyczących mundurów i wyposażenia osobistego żołnierzy to najważniejsze cele NATO-wskiej grupy roboczej Combat Clothing, Individual Equipment and Protection – CCIEP. Jej członkowie przez najbliższe trzy dni (19–21 kwietnia) obradować będą w Bydgoszczy.
Dzisiaj rozpoczęła się w Bydgoszczy wyjazdowa sesja grupy roboczej NATO – Combat Clothing, Individual Equipment and Protection (CCIEP), w której skład wchodzą specjaliści z 16 państw Sojuszu. Tematem ich rozmów będą nowe sojusznicze normy dotyczące umundurowania i ekwipunku osobistego żołnierzy oraz aktualizacja norm już obowiązujących. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do omówienia problemów i wyzwań stojących przed programami mundurowymi realizowanymi obecnie przez poszczególne armie NATO.
– Obecnie obserwujemy trzy zasadnicze trendy, jeśli chodzi o nowe mundury i wyposażenie wojskowych. Pierwszy to zwiększenie komfortu, drugi – poprawa ochrony przed poparzeniami, a trzeci to lepsza ochrona wzroku i słuchu żołnierzy – wyjaśnia Finn Ove Gaasoy z Norwegii, który przewodniczy w tym roku grupie CCIEP.
Jak podkreśla norweski specjalista, szefostwo grupy zaproponowało, aby pierwsze z dwóch tegorocznych wyjazdowych posiedzeń odbyło się w Polsce właśnie ze względu na wprowadzany do służby w Siłach Zbrojnych RP wielopoziomowy system umundurowania. – Doświadczenia w jego opracowywaniu oraz płynące z nich wnioski są dla nas bardzo cenne. A wizyta w Polsce to również okazja, by przyjrzeć się bliżej zapleczu naukowo-badawczo-przemysłowemu, którym dysponują Polacy – komentuje Gaasoy.
Dlatego po dwóch dniach przeznaczonych na specjalistyczną debatę trzeci dzień poświęcony zostanie wyłącznie przemysłowi. Na 21 kwietnia zaplanowana została robocza konferencja, której organizatorem jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W czasie jej trwania firmy z Polski, Belgii i Francji będą miały okazję zaprezentować NATO-wskim specjalistom swoje najlepsze produkty.
Standaryzacja, czyli opracowanie jednolitych dla wszystkich armii NATO norm (Stanagów), to jedno z najważniejszych zadań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Normy te regulują właściwie wszystko, począwszy od parametrów technicznych amunicji, aż po dopuszczalne zanieczyszczenie wody pitnej dostarczanej żołnierzom.
Tworzeniem nowych i modyfikacją już istniejących Stanagów zajmują się ukierunkowane na konkretną tematykę grupy NATO. Wśród największych jest zajmująca się uzbrojeniem wojsk lądowych NATO Army Armaments Group (NAAG). Jedną z podgrup roboczych działających w ramach NAAG jest CCIEP – Combat Clothing, Individual Equipment and Protection. Członkostwo w CCIEP jest dobrowolne i obecnie należą do niej: Szwecja, Stany Zjednoczone, Francja, Austria, Holandia, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Niemcy, Czechy, Grecja, Węgry, Hiszpania, Litwa, Łotwa oraz od 2014 roku Polska.
autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
komentarze