Na jednym z jezior wędrzyńskiego poligonu trwa szkolenie doskonalące nurków. To kolejne szkolenie nurków plutonu rozpoznania inżynieryjnego 5 Kresowego Batalionu Saperów.
Głównymi celami szkolenia są: utrzymanie wysokiej sprawności psychofizycznej i zdolności do wykonywania zadań w różnych warunkach atmosferycznym, w tym pod lodem, doskonalenie techniki nurkowania, nawigacji podwodnej, wydobywania zatopionego sprzętu oraz prace związane z naprawą uszkodzonych budowli hydrotechnicznych. Niestety, warunki atmosferyczne okazały się niesprzyjające, ponieważ po pierwszym tygodniu szkolenia zniknęła pokrywa lodowa. Mimo to temperatura wody w granicach 4 stopni C ma niekorzystny wpływ na sprzęt (np. zamarznięcie automatu oddechowego) oraz na możliwości psychofizyczne nurka.
Krośnieńscy saperzy przybyli na szkolenie z ratowniczo-leczniczym kontenerowym zestawem hiperbarycznym, sprężarką do napełniania butli czynnikiem oddechowym, indywidualnymi zestawami nurkowymi przeznaczonymi do prac w wodach zimnych, podwodną łącznością oraz nowo przydzielonym zestawem DP-1, który za pomocą przewodu umożliwia oddychanie z powierzchni.
Każdy dzień rozpoczynał się od treningu w komorze dekompresyjnej. Jednym z pierwszych ćwiczeń w wodzie, jakie doskonalili nurkowie wojsk inżynieryjnych, było samoratowanie się spod tafli lodu. Po wkręceniu śruby lodowej nurek mocował do niej linkę i zataczał coraz to większe kręgi pod lodem w celu znalezienia liny opustowej w przerębli, przez którą mógłby się wydostać na powierzchnię. Kolejne ćwiczenie zakładało, że nurek nie jest w stanie odnaleźć przerębli i kończy mu się czynnik oddechowy. Każdy szkolony musiał w ciągu jednej minuty wykuć za pomocą noża nurkowego otwór w lodzie, który pozwoliłby mu na swobodne oddychanie z powierzchni za pomocą fajki nurkowej.
Jednym z głównych ćwiczeń było również przygotowanie do wydobycia zatopionego czołgu, do czego idealnie nadał się spoczywający na dnie T-34. Nurkowie z 5 Kresowego Batalionu Saperów kontynuowali rozbudowę podwodnego toru, który od dwóch lat jest rozszerzany o nowe elementy. Służy on do doskonalenia technik nurkowania oraz wykonywania różnego rodzaju prac podwodnych. Kolejne zagadnienia zakładały rozpoznanie dna przeszkody wodnej, ćwiczenia w ratowaniu załóg zatopionego sprzętu i ewakuacji sprzętu bojowego, co miało za zadanie przygotować żołnierzy do zabezpieczania przepraw.
Tekst: ppor. Grzegorz Paluch, sierż. Hajducki Bernard
autor zdjęć: sierż. Hajducki Bernard
komentarze